Artykuły

Bydgoszcz. Polska New Theatre - dzień 1

Od dzisiaj badacze i artyści teatru z całego świata będą zapoznawać się z najnowszymi zjawiskami w polskim teatrze i sztukach performatywnych w ramach międzynarodowego showcase'u Polska New Theatre, który startuje w Teatrze Polskim. Wydarzenie potrwa do niedzieli 27 września.

Poza programem skierowanym wyłącznie do gości zagranicznych przewidziane zostały otwarte dla publiczności i udostępniane na żywo na stronie www.250teatr.pl wykłady połączone z pokazami rejestracji spektakli. Pierwszy dzień o godz. 10:30 otworzy wykład prof. Dariusza Kosińskiego 'Re-living and re-mixing the past. Polish contemporary theatre and the tradition' ("Przeżywanie i przetwarzanie przeszłości. Polski teatr współczesny wobec tradycji").

Wykład, wygłoszony w języku angielskim, odnosił się będzie do rocznicy 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO i konieczności przemyślenia relacji z bogatą przeszłością polskiej sceny. Od kilku dekad obserwujemy bowiem powstawanie wielu nowych strategii i sposobów mierzenia się z przeszłością. Pomiędzy nostalgicznymi rekonstrukcjami i krytycznymi reinterpretacjami mieści się rozległe pole różnych praktyk, które omówione zostaną podczas wykładu. Profesor Kosiński opowie także o związkach między współczesnym polskim teatrem a jego dwoma mistrzami: Tadeuszem Kantorem i Jerzym Grotowskim.

Do aktywnego uczestnictwa w Polska New Theater zostaną zaproszeni także użytkownicy mediów społecznościowych, którzy za pomocą Twittera będą mogli przesyłać prowadzącym swoje opinie, komentarze i pytania. Linki do transmisji wykładu na żywo i do profilu na Twitterze znajdują się poniżej.

Poza Dariuszem Kosińskim 25 września swoje referaty przed międzynarodową publicznością wygłoszą także inni badacze i praktycy polskiego teatru. Joanna Leśnierowska zada pytanie o status polskiego teatru tańca, Dorota Ogrodzka i Justyna Sobczyk opowiedzą o idei pedagogiki teatru a Agata Siwiak o partycypacji, interwencyjności i polityczności na przykładzie projektu "Wielkopolska - Rewolucje". Wieczorem uczestnicy Polska New Theater obejrzą w Teatrze Polskim w Bydgoszczy dwa polskie przedstawienia: "Wojny, których nie przeżyłam" Agnieszki Jakimiak w reżyserii Weroniki Szczawińskiej oraz "Delfin, który mnie kochał" w reżyserii Magdy Szpecht.

W sobotę 26 września godz. 10:00 przewidziano kolejny, otwarty wykład dla publiczności 'New dramaturgies. Polish theatre in the space of public debate, in the sphere of idea and (geo)politics' ("Nowe dramaturgie. Polski teatr w przestrzeni debaty publicznej, w sferze idei i (geo)polityki"), który przygotują Weronika Szczawińska i Bartek Frąckowiak.

Międzynarodowy showcase Polska New Theatre to jedno z najważniejszych wydarzeń skierowanych do zagranicznych odbiorców, a zainicjowanych z okazji jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE oraz obchodów Roku Teatru Polskiego na świecie. Na prośbę o nadsyłanie zgłoszeń do udziału w spotkaniu odpowiedziało prawie 350 osób, a komisja składająca się z przedstawicieli Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Teatru Polskiego w Bydgoszczy - organizatorów showcase'u - zaprosiła do Bydgoszczy 70 z nich. Na Polska New Theatre pojawią się nie tylko goście z Europy, ale także z Azji (Indie, Chiny, Japonia), Ameryki Środkowej i Południowej (Meksyk, Kuba, Chile, Peru, Argentyna) oraz Bliskiego Wschodu (Iran). Przez trzy dni wszyscy oni będą zapoznawać się z najnowszymi zjawiskami w polskim teatrze i sztukach performatywnych a także nawiązywać współpracę badawczą, projektową oraz promocyjną.

***

Linki do transmisji wykładu na żywo i do profilu na Twitterze znajdują się poniżej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji