Artykuły

Wałbrzych. Borys Lankosz nakręci film z Magdaleną Cielecką

Jeden z najlepszych polskich reżyserów, piekielnie zdolna aktorka filmowa i teatralna, powieść nagrodzona Nike oraz Wałbrzych, pogrążony ostatnio w gorączce złota. Borys Lankosz, twórca "Rewersu" i "Ziarna prawdy", zekranizuje kryminał Joanny Bator, "Ciemno, prawie noc". W główną rolę wcieli się Magdalena Cielecka.

Przygotowania do zdjęć, które mają być realizowane na Dolnym Śląsku, już się rozpoczęły. Reżyser Borys Lankosz jest również współautorem - wraz z Magdaleną Lankosz - scenariusza filmowej adaptacji.

Siła zła i dobra

Akcja "Ciemno, prawie noc" będzie się działa na trzech płaszczyznach czasowych: współcześnie, na przełomie lat 60. i 70. oraz w czasie II wojny światowej, nawiązując do legendy o skarbie ukrytym w okolicach Wałbrzycha.

Nagrodzona w 2013 roku Nike powieść Joanny Bator to utwór pogranicza kryminału. prozy psychologicznej oraz horroru. Jego główną bohaterką jest reporterka ogólnopolskiego dziennika, Alicja Tabor, która po latach powraca do rodzinnego Wałbrzycha, by napisać reportaż o porywanych dzieciach. Jednocześnie próbuje zmierzyć się z własną mroczną historią rodzinną.

- "Ciemno, prawie noc" opowiada o przerażającej i niepowstrzymanej sile zła, ale również o tym, że odrobina dobra może dać iskierkę nadziei, którą warto za wszelką cenę ocalić - mówi reżyser Borys Lankosz.

Filmowa Alicja, którą zagra Magdalena Cielecka, podobnie jak bohaterka książki będzie musiała stawić czoło temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie - tajemnicy swojego dzieciństwa. Przy okazji pozna plejadę mrocznych bohaterów, postaci niekoniecznie z tego świata, a tłem dla jej historii będzie wojenna zawierucha i legenda księżnej Daisy, ostatniej pani na zamku Książ.

"Ciemno, prawie noc". Alicja w krainie biedaszybów [RECENZJA]

- Joanna Bator wyciąga Wałbrzych z niebytu, ubiera go w miejsca, dialogi, postacie, relacje. Nagle przed naszymi oczami powstaje wielkie panoptikum, a my powoli z obserwatorów zamieniamy się w uczestników tej akcji. Tym razem bierzemy udział w horrorze, mrocznej wizji, w której wychodzą na powierzchnię najgorsze ludzkie instynkty. W powieści Bator Wałbrzych to horror, soczewka, w której skupiają się prawdziwie ciemne siły - w ten sposób na łamach "Wyborczej" książkę rekomendowała Olga Tokarczuk.

Głośne nazwiska

Borys Lankosz ma już na swoim koncie niezwykle udaną ekranizację powieści kryminalnej. Na początku tego roku na ekrany kin wszedł film "Ziarno prawdy" na podstawie prozy Zygmunta Miłoszewskiego z Robertem Więckiewiczem w roli głównej - prokuratora Tadeusza Szackiego. Towarzyszyli mu Magdalena Walach, Arkadiusz Kubik oraz Krzysztof Pieczyński.

Magdalena Cielecka, aktorka filmowa i teatralna, ma na swoim koncie wiele nagród, w tym Złoty Krzyż Zasługi za "zasługi dla rozwoju polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej" i Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis". Występowała w Starym Teatrze w Krakowie, od 2001 roku jest związana z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Wystąpiła w filmach "Katyń", "Egoiści", "Pokuszenie" oraz "Córkach dancingu", które ostatnio znalazły się w Konkursie Głównym Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Pierwsze zdjęcia do filmu "Ciemno, prawie noc" planowane są na luty przyszłego roku, a jego premiera w kinach spodziewana jest w 2017 roku. Będzie to koprodukcja polsko-niemiecka, zajmie się nią studio Aurum Film ("Carte blanche", "Ostatnia Rodzina").

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji