Artykuły

Ostrawa. Nohavica zaprasza

Jarek Nohavica, legenda czeskiej muzyki, osobiście zaprasza polskich artystów (poezja, teatr, kabaret, muzyka, taniec) i gości do swojego nowego lokalu - Heligonki.

Małe, ostrawskie Chicago. To pierwsza myśl nasuwająca się podczas oczekiwania na koncert w Heligonce - nowo otwartym klubie muzycznym Jarka Nohavicy. Choć klimatyczne wnętrze lokalu kojarzy się raczej z muzyką jazzową i teatrem, menadżer Pavel Girtl podkreśla, że nie stroni od sztuk, czy show dedykowanych szerszej publiczności i jest otwarty na wszelkie propozycje. Ponadto wraz z Nohavicą chce gościć nie tylko muzyków w szerokim znaczeniu tego słowa, ale także kabarety, grupy teatralne, tancerzy, poetów, a nawet urządzać wieczory ligi mistrzów.

Heligonka jest częścią obszaru Dolnych Witkowic, znaku rozpoznawczego Ostrawy o niezwykłej historii. Miejsce to służyło niegdyś jako centrum przemysłowe, teraz jest spektakularnym kompleksem obiektów muzealnych i przestrzenią kulturalną otwartą dla turystów. Sam klub był wejściem do jednej z kopalń. Jak mówi architekt Józef Pleskot odpowiedzialny za projekt lokalu, jego zamysłem było zapewnienie miejscu ciepłego, przytulnego klimatu, do którego goście będą kochali wracać. Niezaprzeczalnie, poza dobrą akustyką, cechami wartymi docenienia są też rozmiar i wnętrze klubu gwarantujące intymny kontakt artystów z publicznością.

Nohavica czynnie kultywuje przyjaźń polsko - czeską, dlatego też otwarty jest na artystów i gości z Polski. Jest to możliwe szczególnie dzięki położeniu klubu nieopodal granicy. Nawet podczas koncertu Doklobuki, duetu z wyśmienitym polskim akordeonistą Robertem Kuśmierskim, nie sposób było zapomnieć o silnej więzi między narodami dzięki przytaczanych przez piosenkarza wzmiankach o Polsce jak i po części polskiemu repertuarowi. "Chcę, aby polscy goście i artyści, szczególnie Ci mieszkający blisko granicy, wiedzieli, że jest to lokal, w którym są mile widziani i gdzie znajdą miejsce dla siebie" - zaprasza Nohavica. Z Polski, poza Robertem Kuśmierskim, wystąpi na przykład znany z poczucia humoru kwartet smyczkowy MozART.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji