Artykuły

TVP. Dokument o Totarcie i premiera spektaklu w Dwójce

TVP2 zaprasza na film dokumentalny "TOTART czyli odzyskiwanie rozumu" i spektakl Studia Teatralnego Dwójki: "Chłopiec malowany" w reż. Piotra Ratajczaka.

TOTART - CZYLI ODZYSKIWANIE ROZUMU, Polska 2014 premiera

22 września, wtorek, godz. 22:55

Film opowiada historię formacji TOTART - jednej z najważniejszych polskich formacji artystycznych XX wieku. Grupa skupiała grafików, poetów, malarzy, muzyków, fotografów i performerów, wśród których znaleźli się: Paweł Konjo Konnak - główny showman formacji, Paweł Paulus Mazur, Darek Brzóska Brzóskiewicz, Wojtek Stamm alias Lopez Mausere oraz Ryszard Tymon Tymański.

Dokument Bartosza Paducha śledzi losy członków formacji od momentu powstania w połowie lat 80., przez burzliwy okres przełomu demokratycznego i wolnorynkowego lat 90., po dzień dzisiejszy. Kamera śledzi również nieobecnego w filmie ideologa i lidera grupy - Zbigniewa Mesjago Sajnoga, geniusza, którego dociekania natury filozoficznej i eksperymenty artystyczne doprowadziły ostatecznie do zerwania kontaktu ze starym środowiskiem.

Film składa się z dwóch warstw. Pierwsza, kronikarska, zapoznająca widza z działalnością i historią TOTARTU. Druga - przedstawiającą dramat wielkiego nieobecnego, przywódcy duchowego formacji. Opowiedziana w ten sposób historia TOTARTU, jest próbą odpowiedzenia na pytania, dotyczące relacji między sztuką a ludzką egzystencją. Na ile idee i wartości TOTARTU są dzisiaj realizowane przez jej byłych członków? Co zostało z wczorajszych haseł i radykalnych wizji? Czy członkowie TOTARTU dalej tworzą jego spuściznę, czy może zdradzili jego idee? W jaki sposób zagospodarowała lub wypluła ich popkultura?

Autorzy filmu zderzają oficjalny wizerunek bohaterów z szalonej przeszłości, z prozą dnia dzisiejszego, wypełnionego obowiązkami, pracą i zarabianiem pieniędzy. Jak legenda daje sobie radę z wolnym rynkiem?

Reż. Bartosz Paduch

***

CHŁOPIEC MALOWANY (na zdjęciu) premiera

27 września, niedziela, godz. 23:10

Sztuka uhonorowana w 2011 roku nagrodą im. Stanisława Bieniasza za najlepszy tekst dramatyczny podczas XI Festiwalu Dramaturgii Współczesnej "Rzeczywistość Przedstawiona" w Zabrzu. Autor podejmuje próbę obalenia mitu żołnierza, kojarzonego z "chłopcem malowanym", przedstawiając przejmującą i tragiczną historię matki, która dowiaduje się o śmierci ukochanego dziecka - żołnierza poległego w czasie pełnienia zagranicznej misji wojskowej. Nie jest to jednak dramat realistyczny. Jak pisał Jacek Sieradzki: - Zgęszczenie groteskowych wydarzeń, z których składa się akcja sztuki, jest tak duże, że przeczy regułom prawdopodobieństwa. Realistyczna jest sytuacja wyjściowa: do mieszkania samotnej kobiety, której syn - żołnierz zawodowy - przebywa na zagranicznej misji, przychodzi dwóch młodych oficerów, których zadaniem jest powiadomienie matki o śmierci syna "na polu chwały". Oczekująca od miesięcy powrotu syna matka robi wszystko, aby uniemożliwić im przekazanie wiadomości, której się spodziewa, a której nie chce usłyszeć. Realistyczna z pozoru sztuka, poprzez elementy czarnej groteski, przekształca się w poetycki dramat.

Autor: Piotr Rowicki

Reż. Piotr Ratajczak

Wyk. Beata Zygarlicka, Michał Kalita, Michał Napiątek, Dobromir Dymecki

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji