Artykuły

Wrocław. Instytut im. Jerzego Grotowskiego?

W Ośrodku Badania Twórczości Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu zaprezentowano 14 stycznia sfilmowaną rozmowę z nieżyjącym już artystą, przeprowadzoną przez Margaret Croyden dla telewizji amerykańskiej w 1969 roku. Prezentacja odbyła się z okazji 7. rocznicy śmierci Grotowskiego. Ośrodek planuje uruchomienie nowej instytucji scalającej dorobek artysty.

- W Ośrodku ciągle próbujemy dodać coś nowego do tej spuścizny, którą zostawił nam Grotowski. W każdą rocznicę jego śmierci prezentujemy coś wyjątkowego o tym wyjątkowym człowieku. Tym razem jest to film, po raz pierwszy u nas prezentowany" - powiedział dyrektor Ośrodka Jarosław Fret.

Fret dodał, że ma nadzieję, iż w przyszłym roku w kolejną rocznicę śmierci artysty zostanie uruchomiony Instytut im. Jerzego Grotowskiego. Placówka ma połączyć działalność wrocławskiego Ośrodka ze stworzonym przez Grotowskiego we Włoszech Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards. Instytut ma wspierać i promować niezależnych artystów z Polski oraz Europy Środkowej i Wschodniej.

W pokazie filmu uczestniczyło kilkadziesiąt osób, głównie młodych studentów, którzy mówili że Grotowski to dla nich ciągle postać niezwykle fascynująca. - To niesamowite, że ten człowiek potrafił całkowicie oddać się teatrowi i tworzeniu" - powiedziała jedna ze studentek.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji