Artykuły

Kraj. Radziwiłowicz, Dymna i Peszek też czytają "Lalkę"

Narodowe Czytanie "Lalki" Bolesława Prusa, które odbywać się będzie w sobotę 5 września w całym kraju, zainauguruje w Warszawie prezydent Andrzej Duda z małżonką. Potem przez cały dzień powieść czytać będą m.in. znani aktorzy. W Krakowie czytanie na Rynku Głównym rozpocznie się o godz. 11.

Para prezydencka zainauguruje publiczną lekturę "Lalki" w sobotę, o godzinie 11, w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez cały dzień powieść czytać będą tam aktorzy, m.in. Jerzy Radziwiłowicz, Anna Dymna, Jan Peszek, Małgorzata Foremniak. Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo, którą specjalnie na tę okazję przygotuje siedmiu młodych kompozytorów. Obecność pary prezydenckiej uświetni również wieczorną odsłonę Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim.

Specjalnie na tegoroczne Narodowe Czytanie została przygotowana adaptacja "Lalki", której autorem jest Bronisław Maj - poeta, literaturoznawca, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Poszczególne rozdziały (12 części), z których każdy stanowi oddzielną opowieść, można pobrać ze strony Narodowego Czytania (w serwisie www.prezydent.pl )

Na Rynku Głównym, w bibliotekach

W Krakowie na scenie w Rynku Głównym od godz. 11 fragmenty "Lalki" czytać będą znani krakowscy artyści: Ewa Kaim, Beata Schimscheiner, Krzysztof Orzechowski, Tadeusz Malak, Radosław Krzyżowski, Grzegorz Mielczarek. Wyboru fragmentów "Lalki" oraz adaptacji tekstu dokonał Adolf Weltschek. Całość koordynuje teatr Groteska.

W akcji "Narodowego Czytania" weźmie udział wiele krakowskich instytucji, m.in.

- Nowohuckie Centrum Kultury (o godz. 18),

- Dom Kultury "Podgórze" (ul. Sokolska 13, sala widowiskowa), godz. 17.00;

- Ośrodek Kultury im. C.K. Norwida, (os. Górali 5) godz. 11.00-14.00;

- Biblioteka Klubu Kuźnia Ośrodka Kultury im. C.K. Norwida (os. Złotego Wieku 14) godz. 12.00-13.00;

- Nowohucka Biblioteka Publiczna (przestrzeń miejska przed Oddziałem dla Dorosłych Filii nr 4 w al. Róż ) w godz. 11.00 do 12.30;

- Podgórska Biblioteka Publiczna (filia nr 13 ul. Powroźniczej 2) godz. 10.00-12.00

- Śródmiejska Biblioteka Publiczna (Filia nr 16, przy al. Pokoju 33; w Filia nr 17 przy ul. Brodowicza 1 oraz w Filia nr 19 przy ul. Dobrego Pasterza 100) 12.00 do godz. 13.00

- Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie (ul. św. Wawrzyńca 15) godz. 12.30 do 14.00

- Teatr Ludowy (Osiedle Teatralne 34) godz. 11.00 do 13.00

Więcej informacji w serwisie krakow.pl

Małopolska zaczytana

W Bochni na wspólne czytanie zaprasza Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Bochnia, Miejski Dom Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni. Tam akcja rozpocznie się o godz. 17.00 na plantach Salinarnych.

W Tarnowie miłośnicy wspólnej lektury spotkają się na placu Kazimierza Wielkiego przy ul. Katedralnej (od godz. 15.00 do godz. 18.00).

W Zakopanem natomiast czytanie odbędzie się w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stefana Żeromskiego, os. Łukaszówki 4a, od godz. 12.00 do godz. 14.00. Szczegółowe informacje o innych miastach biorących udział w akcji (z mapą) można znaleźć w serwisie prezydent.pl .

Na początku był "Pan Tadeusz"

Narodowe Czytanie to akcja zainicjowana przed trzema laty przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w 2014 roku - "Trylogii" Henryka Sienkiewicza.

Co roku zwiększa się liczba uczestników akcji - "Trylogia" czytana była w ponad 2 tys. miejsc w całej Polsce - w bibliotekach, szkołach, urzędach, na rynkach miast, a nawet na dworcach.

Książka nie tylko na dzisiejsze czasy

Bronisław Komorowski, przed ustąpieniem z urzędu prezydenta, wystosował odezwę dotyczącą tegorocznej edycji Narodowego Czytania do włodarzy województw, powiatów i gmin, miast oraz miejscowości, a także organizacji społecznych i obywatelskich.

Napisał w niej o "Lalce": "Ta nowoczesna, europejska powieść z jednej strony ukazuje polską waleczność, nasz romantyczny patriotyzm, z drugiej - codzienne, pozytywistyczne budowanie własnej pozycji ekonomicznej czy intelektualnej, oparte na przedsiębiorczości i zaradności. Myślę, że to doskonała książka nie tylko na dzisiejsze czasy. Stanisław Wokulski, Ignacy Rzecki, Izabela Łęcka, Julian Ochocki tworzą galerię niezapomnianych bohaterów, pochodzących z tej samej polskiej opowieści, co Jacek Soplica, Cześnik czy Kmicic. Warto dostrzec ich wszystkich jako żywych ludzi, którzy mają nam coś ważnego do powiedzenia o sobie, o czasach, w których przyszło im żyć, ale i o nas samych - współczesnych Polakach".

W zakończeniu listu Bronisław Komorowski apelował o kontynuowanie akcji Narodowego Czytania w latach następnych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji