Artykuły

Dziadostwo w teatrze

Niektórym ideologicznie zaangażowanym twórcom teatralnym język teatru nie jest już do niczego potrzebny. Po sobotniej premierze "Dziadów" w Teatrze Polskim we Wrocławiu do takich twórców możemy zaliczyć także reżysera Michała Zadarę.

Michał Zadara wraz z dy­rektorem wrocławskiego Teatru Polskiego Krzysz­tofem Mieszkowskim za­powiedzieli wystawienie "Dziadów" tak, jak je na­pisał Adam Mickiewicz - w całości, bez skreśleń, po kolei. Spektakl miał być dyskusją o romantyzmie, który ukształtował polską tożsamość, oraz o "ubez­własnowolnionych przez polityczne podziały Pola­kach". - "Dziady" Zadary to ważny głos w dys­kusji o polskiej religijności - twierdził dyrektor Mieszkowski. Jednak deklaracje twórców nijak się miały do samego spektaklu.

Z tekstu Mickiewicza wy­krojono całą część III. Część I przypomina studniówkowe skecze, w których przebrani za dresiarzy uczniowie recy­tują fragmenty lektur. Scena obrzędu dziadów z II czę­ści ma również coś z pod­rzędnego kabaretu prostac­ko wykpiwającego wszelkie religijne odniesienia. Obra­zy w stylistyce rodem z fil­mu "Blair Witch Project", wyświetlane na bocznych ekranach, nie zmieniają te­go wrażenia. Całość nuży. W ponadczterogodzinnym spektaklu wyróżniają się je­dynie dwie sceny. To mono­log Dziewczyny z II części w wykonaniu świetnej Syl­wii Boroń i popisowe frag­menty Bartosza Porczyka z IV części.

Publiczność zgromadzo­ną na premierze można po­dzielić na tzw. krewnych i znajomych królika, wy­buchających jednostajnym śmiechem tam, gdzie wy­daje się im, że trzeba, czy­li w scenach, w których pojawia się element doty­czący religijności. Kolejna, całkiem spora część pu­bliczności dzielnie walczy­ła ze snem. Pozostali zdezo­rientowani widzowie biegli na przerwie po rozdawany w teatrze specjalny dodatek wydany przez "Gazetę Wy­borczą" z informacją o tym, o czym jest spektakl.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji