Artykuły

12 krzeseł

Książka Ilfa i Pietrowa "12 krzeseł" wielokrotnie już trafiała na kinowe ekrany, różne też postacie przybierali główni jej bohaterowie. A więc - Hipolit Worobianinow, niegdyś marszałek szlachty, obecnie kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w mieście o rautach i balikach, a niespodziewanie odkryte brylanty teściowej mogą znakomicie mu dopomóc w urzeczywistnieniu owych marzeń. Ale brylantów jeszcze nie ma, wiadomo tylko, że ukryto je w jednym z dwunastu orzechowych krze­seł mistrza Gambsa, zdobiących niegdyś salon marszał­ka szlachty. Poszukiwania trwają.

Drugi z bohaterów jest człowiekiem młodym i przedsiębior­czym. Ostap Bender - najwspanialszy przybłęda, najbezczelniejszy oszust Republiki. Ze swobodą obraca się wśród mętów społecznych, zdeklasowanych arystokratów i nieszczęśliwych wdów, ze swadą potrafi każdemu wmówić to, co jemu samemu najbardziej odpowiada. Również poszukuje dwunastu krzeseł...

Trzecim poszukiwaczem skarbu jest niejaki ojciec Fiodor, któ­ry wykorzystał swoją duchowną pozycję i stał się posiadaczem rodzinnej tajemnicy Worobianinowa. Ojciec Fiodor, okropnie chytry i okropnie skąpy, uważa się za najmądrzejszego na świe­cie, toteż niezmiernie łatwo go oszukać. Plajtą kończą się wszyst­kie przedsięwzięcia, które sprytnie wymyślił, a i teraz nie bę­dzie chyba równorzędnym partnerem dla połączonych sił Wo­robianinowa i Ostapa Bendera. Natomiast jego postać umożliwia autorom szerszą penetrację życia codziennego młodej radzieckiej republiki, bardziej wyrazisty obraz opisywanej rzeczywistości.

Powieść ukazała się w roku 1927, a jej autorzy nie­jednokrotnie spotykali się ze srogimi zarzutami; był czas, że uważano ich za burzycieli nowego porządku społecznego. A przecież krytykowali to, co przeszkadza­ło marszowi naprzód w pierwszym okresie władzy ra­dzieckiej. A "12 krzeseł" stanowi wspaniały przyczynek do historii państwa radzieckiego, będąc nade wszystko rodzajowym obrazkiem okresu NEP-u. Książka wzeszła na stałe do złotej serii klasyki satyrycznej świata, imio­na jej bohaterów zna każdy radziecki uczeń.

Telewizyjnej adaptacji "12 krzeseł" dokonali Janusz Wasylkowski i Konstanty Ciciszwili, zachowując ma­ksymalną wierność wobec książki - i historii. Reżyse­ruje Konstanty Ciciszwili, w rolach głównych wystąpią: Bohdan Łazuka jako Ostap Bender, Kazimierz Rudzki jako Worobianinow, Gustaw Lutkiewicz jako ojciec Fiodor i Czesław Wołłejko (narrator). Przekład Jana Brzechwy. Widowisko "12 krzeseł" zostanie nadane w pięciu odcinkach.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji