Artykuły

Jelenia Góra. Nowi pracownicy u Norwida

Od sierpnia w Jeleniej Górze duet kreatywny Bućko/Bogacz na nowych stanowiskach. W nowym sezonie funkcję dramaturga pełnić będzie Zuzanna Bućko (związana z Teatrem od półtora roku), a rolę kierownika literackiego - Szymon Bogacz.

Dramatopisarze współpracują nie tylko w jeleniogórskiej instytucji, ale i poza nią. Wspólnie piszą sztuki teatralne, a ich adaptacja "Noce i dnie. Będę tęsknić za tobą" w grudniu doczeka się realizacji w Teatrze Polskim w Bielsku Białej. Wspólnie pracowali również nad nagradzanym spektaklem "Karskiego Historia Nieprawdziwa". W Jeleniej Górze duet znany jest również z koordynacji takich imprez jak Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych czy Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych, a także współautorstwa sztuki "Cudownie, Wundervoll, Úžasny", która została zrealizowana w koprodukcji z teatrami w Zittau oraz Libercu.

Zuzanna Bućko - urodziła się w Jeleniej Górze, gdzie współpracuje z tamtejszym Teatrem im. Cypriana Kamila Norwida. Studentka wiedzy o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pisała o teatrze i dla teatru, m.in. do magazynu dla dzieci i rodziców FIKA. Uczestniczka licznych, międzynarodowych warsztatów teatralnych, w tym z zakresu creative writing oraz współpracowniczka wielu międzynarodowych festiwali. Swoje pierwsze dramaturgiczne szlify zdobywa pod czujnym okiem Artura Pałygi podczas Szkoły Pisania w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Jej tekst "Wytrzymaj jeszcze chwilę" zdobył nagrodę główną w konkursie Nowy Wymiar Kultury oraz miał dwa czytania performatywne na Festiwalu Prapremier 2013 w Bydgoszczy i w Teatrze Barakah w ramach Dramatorium. Jest również autorką sztuk "Wszyscy wyjechali umierać gdzieś indziej" oraz "A puch zapcha im gardła", którego czytanie performatywne w reżyserii Julii Mark zostało zrealizowane w ramach Festiwalu Prapremier 2014 w Bydgoszczy, a tekst ukazał się drukiem w miesięczniku Dialog (nr 4 (701) 2015). Wraz z Szymonem Bogaczem napisała jeden z odcinków słuchowiska teatralnego SŁUCHAJ! - "JASIEK I... WIRUS" dla Wrocławskiego Teatru Lalek, a także była odpowiedzialna za dramaturgię spektaklu "Karskiego Historia Nieprawdziwa" Szymona Bogacza w reżyserii Julii Mark.

Od sierpnia 2015 roku dramaturg w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze.

Szymon Bogacz - studiował na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, grał na trąbce w takich orkiestrach jak Sinfonia Varsovia, Filharmonia Narodowa, Polska Orkiestra Radiowa. Jest także absolwentem scenariopisarstwa na PWSFTViT im. Leona Schillera w Łodzi i był stypendystą Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Napisał kilkanaście dramatów, które doczekały się kilku realizacji scenicznych m.in. w Gdyni, Warszawie, Wałbrzychu, Płocku, Krakowie, Lublinie. W 2015 roku na deskach Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze odbyła się premiera spektaklu "Karskiego Historia Nieprawdziwa" w reż. Julii Mark. Spektakl ten został nagrodzony Srebrnym Kluczykiem w kategorii najlepszy spektakl teatralny. Wcześniej na podstawie tego samego tekstu powstało słuchowisko w Teatrze Polskiego Radia emitowane w radiowej Trójce.

Szymon Bogacz pisał także skecze do Kabaretu na Koniec Świata w Warszawie, wydał książkę "Koło kwintowe" (wydawnictwo W.A.B., 2009), za którą został nominowany do dolnośląskiej nagrody kulturalnej WARTO (w 2010 roku), pisze scenariusze filmowe i pracuje nad kolejną książką. Dwukrotny finalista ogólnopolskiego konkursu o Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną ("Zakład doświadczalny Solidarność", "W imię Ojca i Syna") oraz laureat wielu konkursów dramaturgicznych. Jego sztuki ukazywały się w miesięczniku "Dialog". W przeszłości uczył muzyki, pracował na stanowisku copywritera oraz doradzał klientom Leroy Merlin w dziale farb i lakierów.

Od 2013 roku Dramaturg w Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze, a od sierpnia 2015 r. - kierownik literacki tegoż Teatru.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji