Artykuły

Nowogródek. Wystawa poświęcona Mickiewiczowi

Wystawę XIX-wiecznych rycin ilustrujących utwory Adama Mickiewicza otwarto w Domu-Muzeum jego imienia w Nowogródku w obwodzie grodzieńskim Białorusi, gdzie poeta spędził dzieciństwo - powiedział PAP we wtorek dyrektor muzeum Mikałaj Hajba.

- Na wystawie przedstawiono 16 rycin z XIX wieku. Są to ilustracje do zbioru wydanego w Poznaniu w 1863-64 r. do utworów Mickiewicza: "Pani Twardowskiej", "Grażyny" i "Konrada Wallenroda" - powiedział Hajba.

Zwiedzający mogą również obejrzeć osiem medalionów z podobiznami poety, wypuszczonych w 1898 r. z okazji 100. rocznicy jego urodzin. Eksponaty pochodzą ze zbiorów Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu.

Na wystawie zaprezentowano także kopię portretu pianistki Marii Szymanowskiej, namalowanego w oryginale przez Walentego Wańkowicza. Mickiewicz poznał Szymanowską w 1829 r. w Moskwie i pięć lat później ożenił się z jej młodszą córką Celiną.

Ekspozycję uzupełniają książki z prywatnej kolekcji ambasadora Białorusi we Francji Pawła Łatuszki, m.in. wykłady Mickiewicza w College de France.

Wystawę zorganizowały ambasada Białorusi we Francji, Muzeum Adama Mickiewicza w Paryżu oraz białoruskie władze lokalne. - Będzie ją można oglądać do 7 grudnia - powiedział Hajba.

Jak podkreślił, w stałej ekspozycji muzeum znajduje się wiele eksponatów związanych z paryskim okresem życia Mickiewicza.

- Mamy brązowy model pomnika Mickiewicza w Paryżu, kupiony dla Nowogródka w 1937 r. Prezentujemy też eksponaty obrazujące jego życie w Paryżu, np. kopie paryskiego stolika i fotela, na których pisał "Pana Tadeusza", czy portrety jego żony i dzieci - zaznaczył.

Wśród innych prezentowanych przedmiotów są zbiory jego wykładów literackich oraz portrety osób, z którymi stykał się w Paryżu, m.in. Fryderyka Chopina, George Sand, malarza Napoleona Ordy czy Michała Kleofasa Ogińskiego.

Mickiewicz przyszedł na świat 24 grudnia 1798 r. Badacze przychylają się obecnie do opinii, że urodził się z Zaosiu, gdzie jego stryj Bazyli Mickiewicz miał folwark. Poeta do końca życia pozostał związany z Nowogródkiem, gdzie jego rodzice mieli dworek i gdzie został w miejscowym kościele ochrzczony.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji