Artykuły

Warszawa. Dziś premiera "Lilli Wenedy" w Powszechnym

Już dziś, 29 sierpnia o g. 19 w Teatrze Powszechnym premiera "Lilli Wenedy" Juliusza Słowackiego w reżyserii Michała Zadary.

W poprzednim sezonie Michał Zadara zrealizował dwie z najważniejszych pozycji polskiego kanonu literatury - "Dziady" Adama Mickiewicza we Wrocławiu i "Fantazego" Juliusza Słowackiego w Warszawie. Oba spektakle były grane przy pełnych salach, szeroko dyskutowane w prasie i w Internecie, znalazły się wśród najważniejszych wydarzeń sezonu artystycznego. Na rozpoczęcie sezonu 2015/16 Michał Zadara oraz jego zespół teatralny - CENTRALA - przygotowują inscenizację najmroczniejszego, najbardziej krwawego dramatu epoki romantyzmu: "Lillę Wenedę" Juliusza Słowackiego.

W głównych rolach aktorska ekstraklasa: gwiazda teatru i telewizji Paulina Holtz w roli okrutnej królowej Gwinony; laureatka Paszportu "Polityki" Barbara Wysocka w roli tytułowej; niezwykle rzadko oglądany w dużych kreacjach teatralnych Edward Linde - Lubaszenko w roli Derwida, króla Wenedów; nominowany do Paszportu "Polityki", niezapomniany Gustaw/Konrad z wrocławskich "Dziadów" Bartosz Porczyk, w pierwszej dużej roli teatralnej w Warszawie; a także Arkadiusz Brykalski, Michał Kruk, Karolina Adamczyk, Grzegorz Falkowski i Michał Tokaj.

Przedstawienie rozgrywa się w scenerii, która jest równocześnie polem bitwy, kanałem, ulicą i więzieniem. Postaci to z jednej strony ci skazani na umieranie w błocie, a z drugiej higieniczni oprawcy, narzucający swój porządek, dbający o czystość społeczeństwa, chcący z niego usunąć wszystkich, którzy wydają im się zbędni. Abstrakcyjna scenografia artysty Roberta Rumasa to połączenie błotnistego pola z biurem, w którym dokonuje się zbrodni, nie plamiąc munduru.

"W całej światowej dramaturgii nie ma utworu równie brutalnego - mówi Michał Zadara. - Jego bohaterowie oszukują się, poniżają, torturują i zabijają. Równocześnie jest to historia o bohaterstwie i bezwzględnej lojalności. "Lilla Weneda" jest pełna ciemności, rozpaczy i cierpienia, a jednocześnie pełna światła. Pokazuje jak w najgorszych czasach mogą się ujawnić najlepsze siły. Dramat, w którym Juliusz Słowacki opisał mityczne początki państwa polskiego, to portret polskiej podświadomości, w której ciągle trwa potworna walka. Polacy są równocześnie sprawcami, świadkami i ofiarami przemocy. Poprzez doświadczenie Zagłady, okupacji niemieckiej i epoki Stalinizmu polska tożsamość została naznaczona ludobójstwem i masową przemocą. Swoją sztuką, napisaną w wieku XIX, Słowacki dostarcza nam, ludziom XXI wieku, narzędzi, by mówić o okrucieństwach wieku XX".

Spektakl jest produkują Teatru Powszechnego oraz CENTRALI.

Premiera 29 sierpnia 2015 r. o godz. 19.00 w Teatrze Powszechnym.

Przed spektaklem zapraszamy na pokaz podsumowujący warsztaty teatralne dla młodych cudzoziemców i uchodźców, które towarzyszyły produkcji przedstawienia Michała Zadary.

Kolejne spektakle:

30 sierpnia, godz. 19.00

2 września, godz. 19.00

3 września, godz. 19.00

4 września, godz. 19.00

5 września, godz. 19.00

6 września, godz. 17.00

22 września, godz. 18.00

23 września, godz. 18.00

24 września, godz. 18.00

***

Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" realizowanego z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Konkurs organizuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa" organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego jest jednym z najważniejszych wydarzeń realizowanych dla uczczenia przypadającego w 2015 roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Celem Konkursu jest wzmocnienie obecności polskich tekstów klasycznych w repertuarach współczesnych teatrów, nagradzanie najciekawszych interpretacji dawnej literatury, a także wspieranie poszukiwań zapomnianych dzieł przeszłości, zasługujących na istotne miejsce w zbiorowej pamięci. W Konkursie biorą udział zarówno projekty przedstawień, jak i gotowe realizacje polskich tekstów powstałych przed końcem roku 1969, tj. rokiem śmierci Witolda Gombrowicza. Najciekawsze projekty wybrane w pierwszym etapie Konkursu otrzymały dofinansowanie na realizację ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wyboru dokonała Komisja Artystyczna składająca się z wybitnych znawców teatru i dramatu. W etapie drugim Jury ocenia gotowe przedstawienia, zarówno te powstałe na podstawie projektów rekomendowanych przez Komisję Artystyczną, jak i inne, mające premierę między 26 września 2013 roku a 31 sierpnia 2015 roku.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji