Artykuły

Toruń. Przedwojenne filmy i Agata Tuszyńska w Muzycznym

Teatr Muzyczny w Toruniu tym razem zaprasza na spotkanie ze sztuką, lecz nie teatralną - w czwartek proponujemy wieczór filmowy, a w sobotę literacko-muzyczny.

9 lipca po raz kolejny rusza cykl "Na dużym ekranie, czyli Kino w Teatrze". Podobnie jak w zeszłe wakacje widzowie będą mogli obejrzeć przedwojenne komedie muzyczne, m. in. "Włóczęgi", "Królową Przedmieścia", czy "ABC Miłości". Ale nie tylko. W związku z tym, że rok 2015 został ogłoszony rokiem Witkiewiczów (ojca i syna), w ramach letnich seansów pokażemy również filmy dokumentalne i fabularne poświęcone Stanisławowi Ignacemu Witkiewiczowi. Tegoroczne kino rozpocznie opowiadający o życiu Witkacego "Tumor" w reż. G. Dubowskiego. Filmowe spotkania z artystą są także zapowiedzią kolejnej premiery - "Panny Tutli Putli" pióra Witkacego, którą będzie można oglądać na scenie Teatru Muzycznego już we wrześniu.

Filmy będziemy wyświetlać w teatralnym ogrodzie w każdy czwartek od 9 lipca do 27 sierpnia o g. 20:00. W przypadku niepogody seanse przeniesione zostaną do Sali Złotej (główna sala teatralna). Wstęp wolny. Spis wszystkich filmów znajduje się na stronie www.teatrmuzyczny.torun.pl.

Z kolei 11 lipca o g. 19:00 zapraszamy na spotkanie z Agatą Tuszyńską (na zdjęciu), organizowane we współpracy z Archiwum Emigracji przy Bibliotece Uniwersyteckiej UMK. Agata Tuszyńska to pisarka, reportażystka, poetka, która nikogo nie pozostawia obojętnym. Debiutowała w roku 1990 biografią aktorki warszawskiej, Marii Wisnowskiej. Najbardziej kontrowersyjna w jej dorobku okazała się książka "Oskarżona: Wiera Gran", przedstawiająca historię śpiewaczki z warszawskiego getta oskarżonej po wojnie o kolaborację z Niemcami. Równolegle z biografistyką i reportażem Tuszyńska uprawia twórczość poetycką - wydała sześć zbiorów poezji. Spotkanie z pisarką poprowadzi Mirosław Supruniuk. Wieczór urozmaici recital najbardziej znanych piosenek Wiery Gran w wykonaniu Aleksandry Lis, której akompaniuje Tomasz Lewandowski. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji