Artykuły

Gdańsk-Gdynia. Sztuka Szuka Malucha i "Pociąg do miasta"

W ciągu tygodnia odbędą się w Trójmieście dwie ciekawe inicjatywy teatralne - w Miniaturze festiwal dla najmłodszych dzieci Sztuka Szuka Malucha i "Pociąg do miasta" Teatru Gdynia Główna.

W piątek rusza trzydniowy festiwal Sztuka Szuka Malucha, poświęcony "najnajom", czyli dzieciom od 1 do 6 roku życia, zaś od poniedziałku w centrum Gdyni odbywać się będzie Letni Festiwal Teatralny "Pociąg do miasta", podczas którego spektakle Teatru Gdynia Główna pokazywane będą w nietypowych i nieteatralnych miejscach.

Sztuka Szuka Malucha zawita do Trójmiasta po raz drugi. To międzynarodowy festiwal sztuki dla najmłodszych, organizowany przez Art Fraction Foundation we współpracy z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, gdzie imprezę wymyślono. W tym roku sztukę dla najmłodszych poznawać będą dzieci (i rodzice) w Poznaniu, Gdańsku i Warszawie. W Teatrze Miniatura, w którym odbywa się gdańska część imprezy, pokazane zostaną cztery spektakle (dwa z nich dwukrotnie) oraz dwa warsztaty (miejsca na zajęcia rozeszły się błyskawicznie).

- Mamy w tym roku przegląd najlepszych teatrów w Polsce, specjalizujących się w pracy z najmłodszymi widzami. Gościmy m.in. Teatr Atofri, który tym razem pokaże "Ślady" oraz LALE.Teatr z Wrocławia, którego "Podłogowo" grane jest od dłuższego czasu, a niezmiennie zachwyca małych i dużych widzów. Z kolei Alicja Morawska-Rubczak zaprezentuje przedstawienie "NIEBOskłon", skierowane do dzieci w wieku od 6 miesięcy do 3 lat - to rzadki przykład dostosowania spektaklu do węższej grupy wiekowej wyodrębnionej w grupie tzw. najnajów (zazwyczaj 1-5 lat) - mówi Agnieszka Kochanowska z Teatru Miniatura.

Festiwal rozpoczną pokazy spektaklu "Na wyspach - małe teatrowanie przy mamie i tacie" Teatru Poddańczego z Białegostoku, który pokazany zostanie w piątek 10 lipca o godz. 17 i w sobotę 11 lipca o godz. 11. Dzieci wyruszą w podróż po tajemniczych wyspach, na których znajdą m.in. drzewa pełne dojrzewających instrumentów czy wielką górę zamieszkałą przez zagubione skarpety. Przedstawienie skierowane jest do dzieci w wieku 2-4 lata.

- Teatr Poddańczy zaproponuje nieco inną formę uczestnictwa niż zazwyczaj, bo spektakle dla "najnajów" to przeważnie około 30 minut oglądania spektaklu i kilka, kilkanaście minut aktywności, oglądania z bliska scenografii, zabawy z aktorami i rodzicami. W "Na wyspach - małym teatrowaniu przy mamie i tacie" dzieci z rodzicami od początku uczestniczą w spektaklu - dodaje Agnieszka Kochanowska.

"NIEBOskłon", przygotowany w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, zabierze dzieci w radosną podróż do powietrznego świata, w którym każdy może poczuć się lekko i bezpiecznie, poczuć dotyk słońca czy pogłaskać chmurkę. Spektakl pokazany będzie w sobotę 11 lipca o godz. 12:30. Z kolei "Ślady" Teatru Atofri przygląda się naszym i cudzym śladom, czasem przecież wyznaczamy nową drogę, czasem idziemy po cudzych śladach. Spektakl skierowany jest do dzieci w wieku 3-6 lat. Gdańska Sztuka Szuka Malucha zakończy "Podłogowo" LALE.Teatru. Aktorzy zabiorą dzieci we wspólną podróży w głąb podłogi, która kryje w sobie mnóstwo tajemnic. Przedstawienie obejrzeć można w niedzielę 12 lipca o godz. 11 i 15. Spektakl skierowany jest do dzieci w wieku 1-5 lat.

Z kolei "Pociąg do miasta" to nowa inicjatywa Teatru Gdynia Główna. Letni festiwal teatralny TGG rozpocznie się 13 lipca i potrwa do 19 lipca. W tym czasie każdego dnia tygodnia o godz. 21 w innym punkcie Śródmieścia Gdyni zagrane zostanie przedstawienie z repertuaru Teatru Gdynia Główna.

- Wychodzimy z podziemi dworca, by pokazać się widzom, którzy być może o Teatrze Gdynia Główna nie wiedzą, albo nie mieli okazji do nas zajrzeć. To pierwsza taka próba a zarazem kontynuacja naszej działalności na terenie Gdyni, gdzie występowaliśmy już w plenerze i trolejbusach. Chcemy sprawdzić jak funkcjonuje nasz teatr w różnych warunkach, także tak nietypowych, jak taras Pierogarni "Pierożek", Restauracja Grecka "Santorini", schody Muzeum Miasta Gdyni czy plac przed Miejską Halą Targową. Zadbaliśmy o to, by miejsca pokazów korespondowały z wymową spektaklu. Na przykład schody miejskiego muzeum wydają nam się bardzo ciekawą przestrzenią dla "Epitafium dla władzy" - mówi Karolina Gaffke z Teatru Gdynia Główna.

W ramach "Pociągu do miasta" pokazane zostaną zarówno starsze spektakle, wyprodukowane przed otwarciem Teatru Gdynia Główna ("Była Żydówka, nie ma Żydówki" na podstawie powieści Mariana Pankowskiego w reż. Ewy Ignaczak, pokazywane 13 lipca w Cechu Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Gdyni, "Ścianananaświat" Serge'a Kribusa w reż. Ewy Ignaczak, które zobaczą widzowie 16 lipca w Restauracji Greckiej "Santorini" czy "Orlando" na podstawie "Orlando: biografia" Virginii Woolf w reż. Ewy Ignaczak, który pokazany zostanie 19 lipca na placu przed dworcem Gdynia Główna PKP).

Widzowie zobaczą także cztery produkcje Teatru Gdynia Główna. Wśród nich będzie "Pan Kot" wg "Kota w butach" Angeli Carter w reż. Idy Bocian (14 lipca, Klub Muzyczny Ucho), "Bjóro" Marcina Groty w reżyserii autora (15 lipca, taras Pierogarni "Pierożek"), wspomniane "Epitafium dla władzy", inspirowane myślą "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego w reż. Ewy Ignaczak (17 lipca, schody Muzeum Miasta Gdyni) oraz "Co się przyśniło Gregorowi, że zaspał" na podstawie "Przemiany" Franza Kafki w reż. Ewy Ignaczak (18 lipca, Hala Targowa w Gdyni).

Bilety na spektakle Sztuka Szuka Malucha - 16 zł. Wstęp na pokazy "Pociągu do miasta" jest bezpłatny.

--

Na zdjęciu: "Ślady", Teatr Atofri

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji