Artykuły

Plebiscyt na Katowiczanina 150-lecia: Barbara Ptak

Katowice obchodzą w tym roku 150. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji przypominamy 150 osób, które w życiu Katowic odegrały znaczącą rolę. Dziś Barbara Ptak, kostiumolog teatralna i filmowa, która stworzyła kostiumy do czterech filmów nominowanych do Oscara. Uważa, że powinno się zakazać noszenia dżinsów, bo z modą nie mają nic wspólnego.

Urodziła się w Chorzowie. Ukończyła katowickie Liceum Sztuk Plastycznych, a następnie Akademie Sztuk Pięknych w Krakowie i Warszawie. Jest autorką oprawy plastycznej do ponad dwustu przedstawień - sztuk teatralnych, oper, operetek, musicali i filmów zarówno w Polsce, jak i za granicą.

W 1966 r. debiutowała na scenie Teatru Śląskiego projektami scenografii do "Cezara i Kleopatry". Współpracowała ze Sceną 113 GCK im. K. Bochenek w Katowicach oraz Teatrem Telewizji. Stworzyła kostiumy do tak znanych filmów, jak nominowane do nagrody Oscara: "Nóż w wodzie", "Faraon", "Ziemia obiecana", "Noce i dnie", a także popularnego serialu "Królowa Bona" czy poruszających tematykę śląską "Perła w koronie" i "Paciorki jednego różańca", współpracując z najwybitniejszymi reżyserami.

Przy ul. Kopernika, gdzie mieszkała z mężem Stanisławem (zmarłym w 2002 r. aktorem teatralnym i filmowym, śpiewakiem operowym), powstała ekspozycja Muzeum Historii Katowic, gdzie oglądać można dorobek życia tej niezwykłej pary artystów, m.in. plakaty, fotografie, kostiumy sceniczne.

Własne propozycje katowiczan 150-lecia możecie przysyłać mailowo na: listy@katowice.agora.pl lub tradycyjną pocztą: "Gazeta Wyborcza", ul. Kopernika 26, 40-064 Katowice, z dopiskiem "Katowiczanin 150-lecia".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji