Artykuły

Kozłówka. Wystawa o Marii Federowiczowej

Jutro w galerii "Z ogrodu" Muzeum Zamoyskich w Kozłówce otwarta zostanie wystawa poświęcona aktorce Marii Federowiczowej, zorganizowana z okazji Roku Polskiego Teatru.

Maria była żoną jednego z zarządców ziemskich ordynacji kozłowieckiej, ale zanim na stałe osiadła "przy mężu" na wsi - m. in. w Nasutowie i Elizówce - była znaną gwiazdą teatrów stołecznych, np. Teatru Rozmaitości, ale także lubelskiego.

Urodziła się w rodzinie bednarza, jako 16-letnia dziewczyna wyszła za mąż za włoskiego adwokata Lorenza Valery. Jednocześnie z determinacją uczyła się w klasie Dykcji i Deklamacji przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym. Debiutowała na scenie w 1893 roku pod pseudonimem Maria Federowicz. Stworzyła wiele niezapomnianych kreacji aktorskich, była ulubioną aktorką Stanisława Przybyszewskiego, sama także reżyserowała i pisała sztuki teatralne.

W roku 1915 wyszła za mąż za Ewarysta Czarneckiego, zarządcę dóbr w majątku Zamoyskich w Kozłówce. Opuściła scenę i zamieszkała z mężem na wsi.

Na wystawie postać aktorki przywołują liczne fotografie, afisze teatralne, recenzje ze spektakli z jej udziałem, osobiste pamiątki. Wiele miejsca poświęcono kozłowieckiemu i lubelskiemu etapowi w jej życiu.

Ekspozycja powstała dzięki zaangażowaniu Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza, oddziału Muzeum Lubelskiego, Muzeum Teatralnego w Warszawie oraz historyka i propagatora postaci aktorki - Kazimierza Parfianowicza.

Zwiedzanie wystawy można połączyć ze spacerem po pięknym parku. Wstęp wolny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji