Artykuły

Poznań. Romeo Castellucci z "Doktorem Faustusem" na Malcie

Już jutro o godz. 17 w Starej Rzeźni pierwszy pokaz instalacji/koncertu Romea Castellucciego "Doktor Faustus", a o godz. 20 na placu Wolności spotkanie z artystą.

- Sztuka nie ma nic wspólnego z dobrem. O tym mówił Baudelaire, Nietzsche, a nawet wcześniej tragedia grecka - sztuka nie czynni dobrze, raczej jest jak choroba, wirus, przychodzi, by niepokoić, a nie żeby pocieszać, utwierdzać, byśmy mogli poczuć się bezpiecznie. (...) Powiedziałbym więc, że prawdziwi artyści są źli. Nie umiem tego inaczej wyrazić. Dla mnie idea tego paktu jest słuszna i wciąż aktualna - mówi Romeo Castellucci o pakcie artysty Adriana Leverkühna, bohatera powieści "Doktor Faustus", z diabłem.

Jeden z najbardziej cenionych reżyserów europejskich opowie o swoich zmaganiach z powieścią Thomasa Manna. Co go w twórczości niemieckiego pisarza zaintrygowało, co znudziło? Kim jest według niego diabeł, który kusi Adriana Leverkühna? Dlaczego postać Lucyfera tak często powraca w spektaklach włoskiego reżysera?

"Doktor Faustus" jest instalacją/koncertem inspirowanym powieścią Thomasa Manna o tym samym tytule. Główny bohater książki, Adrian Leverkühn, jest człowiekiem racjonalnym i wycofanym z życia, przekraczającym w swojej muzyce dozwolone granice moralne i filozoficzne. W zamian za artystyczny geniusz zawiera pakt z diabłem. To jednak układ bardzo przewrotny, jego efektem jest bowiem największe dzieło Leverkühna, wzniosły hymn do Boga. Instalacja Romeo Castellucciego nie jest ilustracją, ale syntetyzującym obrazem, komentarzem do powieści Thomasa Manna, której głównym wątkiem jest relacja między złem i sztuką. To temat obecny w wielu przedstawieniach Castellucciego z lat 90. XX w., np. w "Lucifero" czy "Genesi: From the Museum of Sleep".

Spotkanie z Romeem Castelluccim odbędzie się 24 czerwca o godzinie 20:00 na Placu Wolności.

W projekcie wykonywany jest utwór Zoltána Kodálya Sonata na wiolonczelę solo, op. 8.

Instalacja powstała na zamówienie i jest produkcją Malta Festival Poznań 2015.

Pula bezpłatnych wejściówek została wyczerpana.

***

W ramach sekcji poświęconej twórczości Thomasa Manna w nadchodzącym tygodniu zapraszamy również na operę "Czarodziejska góra", koncert Marcina Maseckiego i spotkania na placu Wolności.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji