Artykuły

Zakrzewo. Mikołaj Mikołajczyk z odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

21 czerwca, podczas uroczystości obchodów 80-lecia Domu Polskiego w Zakrzewie, tancerz i choreograf został uhonorowany odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej", przyznawaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Odznaczenie to nadaje się osobom wyróżniającym się w tworzeniu, ochronie i upowszechnianiu kultury. Artysta, obchodzący aktualnie jubileusz 25. sezonu artystycznego otrzymał także list gratulacyjny od Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

***

Mikołaj Mikołajczyk ukończył Państwową Szkołę Baletową w Poznaniu. Pracował we Wrocławskim Teatrze Pantomimy we Wrocławiu, Polskim Teatrze Tańca w Poznaniu, Teatrze Wielkim w Poznaniu, Badisches Staatstheater w Karlsruhe. W Szczecinie, w Operze na Zamku, był kierownikiem baletu, który przeobraził w autorski teatr tańca Teatr DNA - taniec zakodowany genetycznie.

Współpracował między innymi z: Henrykiem Tomaszewskim, Matsem Ekiem, Birgitt Cullberg, Ewą Wycichowską, Conradem Drzewieckim, Emilem Wesołowskim, Przemysławem Śliwą, reżyserami w teatrze dramatycznym: Mają Kleczewską, Małgorzatą Dziewulską, Natalią Korczakowską, Michałem Borczuchem, Krystyną Meissner.

Występował na wielu festiwalach w kraju jak i za granicą, między innymi: w Edynburgu, Sofii, Lill, Carcassone, Berlinie, Hamamatsu, Xanten, Luksemburgu, Brukseli, Brugii, Kownie, Bukareszcie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Lublinie. Współtworzył także warsztaty i festiwale tańca: Letnie Spotkania Artystyczne w Kutnie, Lądeckie Lato Baletowe w Lądku Zdroju, warsztaty tańca w Sieradzu i Szczecinie. Prowadził też warsztaty w ramach projektów realizowanych przez program Instytutu Muzyki i Tańca "Myśl w ruchu" (w Zakrzewie oraz z Zduńskiej Woli).

Po odejściu od pracy w zespołach baletowych zrealizował solowe spektakle: "Waiting" (2006), "Z Tobą chcę oglądać świat" (2008) oraz "Plaisir d'amour" (2011), tworzące jedno z ważniejszych dzieł polskiego tańca - autobiograficzny "Tryptyk".

Ważniejsze projekty artysty: "Kronika zapowiedzianej śmierci" (2003), "Faust - zdarzenie" wg Marlowe'a/Grotowskiego (2009), "PoLY-RHY-tm", przygotowany w ramach Festiwalu Wiosny w Poznaniu (2009); spektakl "WSZYSTKO JUTRO, czyli lalki wybawione" na podstawie "Teorematu" Pier Paolo Pasoliniego (2010), "Projekt: Tomaszewski", przygotowany w ramach cyklu RE//MIX komuny//warszawa (2012), "Projekt Lutosławski... Jesteś kimś, kogo kiedyś znałem" (2013).

We wrześniu 2012 roku choreograf rozpoczął trwającą do dziś współpracę z seniorami z chóru "Wrzos" oraz Domem Polskim w Zakrzewie, w którym powstała "Trylogia Zakrzewska": "Teraz jest czas", "Projekt. Noce i dnie", "Projekt Jezioro łabędzie" (dwie pierwsze części zrealizowano w ramach projektu "Wielkopolska: Rewolucje", ostatnia jest produkcją Domu Polskiego).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji