Artykuły

Białystok. Laureaci nagrody prezydenta miasta

Dwóch reżyserów, historyczka i pasjonat filmów, który pasję przekuł m.in. w festiwal. Wieczorem w niedzielę (21.06) w Operze i Filharmonii Podlaskiej nagrodami uhonorował ich Prezydent Białegostoku. Nagrodzona czwórka to: Jolanta Szczygieł-Rogowska, Michał Stankiewicz, Wojciech Szelachowski i Maciej Rant.

Wręczenie Nagrody Artystycznej Prezydenta zakończyło trwające trzy dni święto miasta - Dni Białegostoku.

Wszyscy laureaci otrzymali po 17 tys. zł. I tym samym dołączyli do grona tych twórców i animatorów życia kulturalnego, których działalność przyczynia się do wzbogacenia życia kulturalnego Białegostoku, poszerzenia oferty kulturalnej oraz promocji miasta w kraju i za granicą.

Wręczenie Nagrody Artystycznej co roku ma specjalną oprawę - towarzyszy mu bezpłatny plenerowy koncert na Plantach. Uroczyście było i tym razem - ale na kilka godzin przed uroczystością, ze względu na złe prognozy, przeniesiono ją do opery przy Odeskiej. Tam odbył się koncert "World Hits" z udziałem Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyr. Grzegorza Berniaka oraz grupy Tenors Bel'Canto: Vasyl Ponayda, Roman Trokhymuk, Taras Hlova, Roman Antonyuk (Ukraina).

Reżyserzy. Młodszego i dojrzalszego pokolenia

Tegoroczny laureat nagrody - Wojciech Szelachowski - wydatnie przyczynił się do promocji miasta w Polsce i za granicą swoimi spektaklami. Reżyser przez lata związany z Białostockim Teatrem Lalek, właśnie z zespołem z tego teatru wystawiał m.in. niegdyś słynne rozśpiewane i dowcipne spektakle z serii "Kursów...", czyli m.in. "Krótki kurs piosenki aktorskiej" czy "Krótki kurs wychowania seksualnego". Szelachowski - postać niebanalna, twórcza i z głową pełną pomysłów - dopracował się własnego rozpoznawalnego stylu. Nie każdemu reżyserowi się zdarza, by widzowie domagali się kontynuacji spektakli - a jemu się zdarzyło. Obecnie Szelachowski od czasu do czasu powołuje do życia efemeryczny teatralny twór pod nazwą "Teatr Najnowszy".

Nagrodę dostał "za całokształt dotychczasowej działalności".

Prezydent przyznał też nagrodę innemu reżyserowi, który powoli pracuje nad swoim miejscem w świecie polskich reżyserów teatralnych - Michałowi Stankiewiczowi - "za spektakle teatralne pokazujące ważne problemy społeczne".

Jego ostatnim przedstawieniem przygotowanym wraz z kolektywem twórców oraz Fundacją Uniwersytetu w Białymstoku był nietypowy, odważny, ale i kontrowersyjny eksperyment "Metoda ustawień narodowych" - rodzaj performatywnego spektaklu-gry, łączącego teatr, dokument, sztukę współczesną i historyczny kontekst, w którym punktem wyjścia były bolesne na Podlasiu historie pacyfikacji wsi czy zabicie białoruskich woźniców przez oddział "Burego".

Film i historia

Za całokształt dotychczasowych działań nagrodę otrzymała też Jolanta Szczygieł-Rogowska, białostocka historyk (niegdyś szefowa Muzeum Historycznego, obecnie - Galerii im. Sleńdzińskich). Kapituła nagrody (pod przewodnictwem Małgorzaty Niedzielko) doceniła wkład Szczygieł-Rogowskiej w popularyzację historii miasta - poprzez m.in. różne publikacje i inicjatywy osadzone w przestrzeni Białegostoku.

Za "całokształt dotychczasowej działalności w zakresie popularyzacji sztuki filmowej" nagrodę otrzymał Maciej Rant z Białostockiego Ośrodka Kultury. Fan kina niezależnego i krótkometrażowego od lat wraz z ekipą przekuwa swoją pasję w wybór imprez, z których korzystają białostoczanie. A dzięki m.in. takim akcjom jak Filmowe Podlasie Atakuje! (promującym podlaskich twórców niezależnych) czy Festiwalowi ŻubrOFFka - o Białymstoku coraz częściej słychać w Polsce.

Do nagrody za rok 2014 zgłoszono łącznie: 11 kandydatów w kategorii artystycznej, 7 kandydatów w kategorii organizatorskiej oraz 6 kandydatów w kategorii ochrony dziedzictwa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji