Artykuły

Wrocław. Mosty zmienią się w artystyczne instalacje

Dwadzieścia siedem wrocławskich mostów w sobotę zamieni się w artystyczne instalacje. To pierwsze duże przedsięwzięcie wpisujące się w program artystyczny Wrocławia jako Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r.

Pomysłodawcą projektu "Mosty" jest brytyjski reżyser Chris Baldwin, który przygotowuje program ESK w zakresie sztuki performance. Artysta podkreślił, że ideą tego przedsięwzięcia jest próba opowiedzenia historii Wrocławia jego mieszkańcom i całej Europie. - To miasto, którego historia jest pełna traumatycznych wydarzeń, po tej traumie przychodziła odbudowa i nadzieja. Symbolem tego jest most - mówił Baldwin.

W sobotę w ramach projektu "Mosty" na 27 przeprawach zostaną zaaranżowane wydarzenia artystyczne, w tym koncerty, przedstawienia performance czy słuchowiska teatralne. Twórcami tych przedsięwzięć są przede wszystkim młodzi mieszkańcy miasta, którym pomagają profesjonalni artyści. W przedsięwzięcie zaangażowało się około dwóch tysięcy osób.

Na Wyspie Piaskowej kolektyw StreetCollodionArt zrealizuje przedsięwzięcie zatytułowane "Wszyscy na most. Portret generacji". Członkowie kolektywu chcą na Wyspie Piaskowej ustawić ciemnię, która będzie jednocześnie aparatem fotograficznym z ogromnym obiektywem. Chcą wykonać zdjęcia w dużym formacje dziesięciu rodzinom wielopokoleniowym.

Historyczne wydarzenie z końca XIX w. związane z Mostem Zwierzynieckim zainspirowało grupę absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, Politechnik Wrocławskiej i miejskich aktywistów do stworzenia repliki tego mostu w skali 1:4. Pod koniec XIX w. robotnicy budujący Most Zwierzyniecki w ciągu kilku godzin przenieśli pierwotną przeprawę o 30 metrów. W ramach projektu "Kopiuj-wklej" olbrzymich rozmiarów replika mostu będzie przemieszczała się ulicami Wrocławia, wprawiona w ruch siłą ludzkich mięśni.

Most Pokoju zostanie zmieniony w pawilon wystawienniczy. Poszczególne segementy tego pawilonu mają nawiązywać do czasów Festung Breslau, kiedy to przeprawa był ozdobiona metalowymi przęsłami. W pawilonie będzie można zobaczyć wielkoformatowe zdjęcia Wrocławian przedstawiające ich w różnych okresach życia.

Z kolei na Moście Gen. Sikroskiego będzie można zobaczyć projekt stowrzony przez wrocławskie teatry alternatywne. Będzie to spektakl o ludziach mieszkających we Wrocławiu i San Sebastian (misto, które wraz ze stolicą Dolnego Śląska będzie w 2016 r. mieć tytuł Europejskiej Stolicy Kultury).

Interesującym wydarzeniem może być również artystyczna aranżacja na Mostku Pokutnic, łączącym wieże kościoła św. Marii Magdaleny. 14-letni Ignacy Pochodyła chce za pomocą dźwięków opowiedzieć legendy miejskie. - Wchodząc na Mostek Pokutnic po schodach wieży krok po krok będzie można usłyszeć dzięki związane z legendami miejskimi. Co godzinę na mostku będą odbywały się także koncerty nawiązujące do tych legend - opowiadał o projekcie Pochodyła.

Aby umożliwić wrocławianom obejrzenie wszystkich artystycznych aranżacji miejskich mostów w sobotę zostanie uruchomiona specjalna, bezpłatna linia tramwajowa.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji