Artykuły

Podkarpackie. Wędrowne widowisko w bieszczadzkich plenerach

"Wyżej niż połonina. Saga w VI aktach" - to tytuł widowiska plenerowego, które przygotowuje Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Będzie to spektakl wędrowny, prezentowany w różnych miejscowościach w Bieszczadach. Obok aktorów, wystąpią w nim lokalni artyści.

Przedstawienie w reżyserii Tomasza Żaka to widowisko muzyczne, którego scenariusz powstał w oparciu o historie zaczerpnięte z życia legendarnych tzw. zakapiorów bieszczadzkich (osoba żyjąca w zgodzie z naturą i zakochana w Bieszczadach, często artysta - PAP). W spektaklu wykorzystane zostaną utwory Wojciecha Belona i zespołu Wolna Grupa Bukowina.

- Jest to historia zarazem tragiczna i wesoła, wypełniona śpiewem, zakręcona bieszczadzkimi biesami, ale mocno wpatrzona ponad połoniny, czyli tam gdzie prowadzą wszystkie nasze ścieżki - Do Nieba Bram - poinformował reżyser spektaklu, który jest też autorem scenariusza.

Bohaterami opowiadanej w spektaklu historii są ludzie "upadli, których dręczy sumienie".

- To także opowieść o artystach, którzy w Bieszczadach szukali natchnienia. O wyobcowanych odmieńcach, ludziach wyklętych oraz zagubionych, którzy uciekli w głuszę i nie mieli możliwości powrotu do dawnego życia. Chwytali się różnych zajęć, a gorzałka była ich przyjaciółką. Teraz szukają oczyszczenia i chcą się pojednać z Bogiem i światem - mówił o widowisku dyr. rzeszowskiego teatru Jan Nowara.

Zaplanowano łącznie 10 spektakli, które pokazywane będą w bieszczadzkich plenerach, czyli miejscach, o których opowiada widowisko. Przedstawienie otwierające projekt odbędzie się w sierpniu w cerkwi w Baligrodzie. Kolejne spektakle prezentowane będą w różnych miejscach w Bieszczadach, związanych z historią opowiadaną w widowisku.

Na sceny widowiska wybrano, oprócz cerkwi, także m.in. synagogę w Lesku, ruiny klasztoru w Zagórzu, dziedziniec zamku w Sanoku, czy Pałac Biesa w Olszanicy.

W obsadzie będzie można zobaczyć sześcioro aktorów rzeszowskiego teatru oraz lokalnych twórców, artystów z terenów, gdzie będą pokazywane przedstawienia. W czasie spektaklu będą oni prezentować swoją twórczość. Prezentacje te będą wplecione w opowiadaną historię.

Sekretarz literacki rzeszowskiego teatru Martyna Kasprzak podkreśliła, że projekt "Wyżej niż połonina" ma na celu zaktywizowanie lokalnych środowisk twórczych z terenów bieszczadzkich. Ponadto będzie pokazywany w miejscach oddalonych od centrów kultury, których mieszkańcy nie mają możliwości częstego korzystania z oferty tzw. kultury wyższej.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji