Artykuły

Rzeszów. Rusza I Festiwal "Buda Jarmarczna"

Spektakle teatralne inspirowane sztuką Tadeusza Kantora, spotkania ze znawcami jego twórczości oraz warsztaty teatralne złożą się na program Festiwalu Inspirowanego Sztuką Tadeusza Kantora "Buda Jarmarczna". Impreza rozpocznie się w piątek w Rzeszowie.

Jak poinformowała pomysłodawczyni festiwalu Aneta Adamska, szefowa Teatru Przedmieście z Rzeszowa, który jest współorganizatorem wydarzenia, festiwal "Buda Jarmarczna" nawiązuje do postaci i sztuki Tadeusza Kantora, jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku.

- W 100. rocznicę urodzin mistrza (...) obchodzony jest Rok Tadeusza Kantora. Rzeszów, jako stolica regionu, w którym urodził się Kantor, też dołączył do tych obchodów. Chcemy zwrócić uwagę na znaczenie jego twórczości dla kultury współczesnej oraz zaprezentować ciekawe inicjatywy inspirowane jego sztuką i biografią - podkreśliła Adamska.

Festiwal, który potrwa do niedzieli, będzie się składał z trzech części. Największą z nich będzie część artystyczna, w której znajdą się spektakle teatralne inspirowane sztuką Tadeusza Kantora w wykonaniu uznanych zespołów teatralnych.

Publiczność będzie mogła zobaczyć spektakl "Bubuja. Fantazja a la Witkacy", który zaprezentuje występujący po raz pierwszy w Rzeszowie Teatr im. St. I. Witkiewicza z Zakopanego; "Kabaret Olbrzymów" (na zdjęciu), na który zaprosi Teatr Cinema z Michałowic i autorski spektakl "Ja jestem", który pokaże rzeszowski Teatr Przedmieście.

Na "Budzie Jarmarcznej" widzowie zobaczą również dwa występy solowe. Pierwszy to spektakl "La ciorta di Zeza" w konwencji włoskiej commedii dell'arte w wykonaniu Carlo Roselli z Teatri Sospesi z Salerno we Włoszech oraz spektakl "Misterium Narodzenia" w konwencji średniowiecznego ludowego misterium z użyciem 30 różnych marionetek, pacynek, kukiełek na tradycyjnej pudełkowej jarmarcznej scenie, który zaprezentuje Adam Walny.

W części naukowej będzie spotkanie z reżyserem, autorem filmów dokumentalnych o Tadeuszu Kantorze - Andrzejem Sapiją i projekcja filmu o twórczości Tadeusza Kantora "Powrót Odysa". W części edukacyjnej znajdą się trzydniowe warsztaty teatralne, które poprowadzi artysta malarz, aktor Teatru Cricot 2 - Roman Siwulak.

- Twórca Cricot 2 jest elementem wiążącym nasz festiwal, który stanowi inspiracje i motywacje do poszukiwań teatralno -plastycznych dla kolejnych pokoleń artystów - zauważyła Adamska. Po każdym spotkaniu czy spektaklu w nieformalnym klubie dyskusyjnym uczestnicy będą "szukać obecności mistrza w sztuce współczesnej, odnosić jego idee, koncepcje do obecnych zjawisk świata kultury oraz wracać do wielkich osiągnięć sztuki XX wieku".

Wstęp na wszystkie elementy festiwalu będzie wolny, ale trzeba wcześniej zarezerwować miejsca.

Organizatorem festiwalu "Buda Jarmarczna" jest Teatr Przedmieście i Galicyjskie Towarzystwo Edukacyjne "GATE".

Tadeusz Kantor (1915-1990), malarz, scenograf, reżyser, autor tekstów teoretycznych na temat malarstwa i teatru, był jednym z największych twórców awangardy XX wieku. Urodził się i mieszkał na plebani w Wielopolu, gdzie proboszczem był brat przyrodni jego babki, ks. Józef Radoniewicz. Tam spędził pierwszych kilka lat życia.

Następnie Kantor opuścił swoją rodzinną wieś, aby po wielu latach znów do niej powrócić. W czasie wojny Kantor założył pierwszy konspiracyjny teatr, po wojnie był współorganizatorem pierwszej w Polsce wystawy polskiej sztuki nowoczesnej. W 1955 roku Kantor założył Teatr Cricot 2, który zyskał międzynarodową sławę. Jego najsłynniejsze spektakle to "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole", "Niech sczezną artyści", "Nigdy tu już nie powrócę".

Teatr Przedmieście to pierwsza niezależna scena teatralna na Podkarpaciu. Powstał w 2001 roku z inicjatywy Anety Adamskiej, reżyserki, scenarzystki i aktorki. Teatr tworzy głównie autorskie spektakle, które wystawia w kraju i za granicą. Współpracuje też z wieloma instytucjami i ośrodkami teatralnymi w Polsce i za granicą.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na festiwalach teatralnych w Polsce i Europie. Organizuje m.in.: wydarzenie naukowo-artystyczne "Źródła Pamięci. Grotowski- Kantor - Szajna", Międzynarodowe Spotkania Teatru Alternatywnego "Łańcuckie Noce Teatralne", Ogólnopolskie Warsztaty Teatralne, warsztaty dla pań "Ścieżki kobiet", a także prowadzi zajęcia edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji