Artykuły

Bohaterowie akcji V

Od trzech tygodni oglądamy nową, odcinkową opowieść telewizyjną Jerzego Janickiego, napisaną w oparciu o dokumentalną książkę Michała Wojewódzkiego pt. "Akcja V-l i V-2", a mówiącą o zdobyciu i rozszyfrowaniu przez polski wywiad w czasie wojny tajemniczej (nowej) broni Hitlera.

Warto w związku z tym przypomnieć, że rozpoznania południowego wybrzeża Bałtyku dokonała komórka wywiadow­cza AK "Lombard", działająca od 1940 r. pod dowództwem Stefana Ignaszaka (żyje do dziś) nazywanego: "Norbertem", "Nordykiem" lub "Wojewódzkim". W ramach tej komórki działa grupa specjalna dowo­dzona przez Bernarda Kaczmarka (mieszkaniec Bydgoszczy) penetrująca wybrzeże od Kró­lewca aż po Szczecin. Inna grupa pod kryptonimem "Bałtyk 303" pod dowództwem Augustyna Traegera, pseudo "Tragarz" (nie żyje) inwigilowała ruchy wojsk i obiekty militarne hitlerowców w samym Szczecinie. To właśnie Kaczmarkowi i jego podkomendnym m. in. Janowi Szrederowi (zatrudnionemu przy przewozie żywno­ści na wyspę Uznam) i oficerowi niemieckiemu, Austriakowi z pochodzenia - Romanowi Traegerowi, synowi wspomnianego już Augustyna - stacjo­nującemu w jednostce lotniczej bazy w Peenemuende, zawdzięczają alianci rozpoznanie i całkowite rozszyfrowanie bazy doświadczalnej rakiet V-l i V-2, jak również inż. Aleksandro­wi Jędryce (zginął w katowni gestapo) dekonspirację wytwórni benzyny syntetycznej w Policach, zbombardowanej następnie przez Anglików.

Jak widać, autor scenariusza serialu TV zmieniwszy kil­ka nazwisk pozostawił jednak zbliżone ich brzmienie. Augu­styn Traeger już nie żyje, ale żyje i mieszka w Bydgoszczy, bohaterski oficer austriacki Roman Traeger, syn Augustyna. Jeden z tych, którzy "ocalili Londyn'' i - nie tylko Lon­dyn.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji