Artykuły

Na własne oczy zobaczymy jak wyglądała Akcja V

Telewizyjny Teatr Sensacji przy­gotowuje dla nas nie lada sensację. W sześciugodzinnych odcinkach zo­baczymy na własne oczy, jak na­prawdę wyglądała akcja polskiego podziemia uwieńczona wykryciem tajemnicy broni V1 i V2 oraz prze­słaniem do Londynu zdobytych czę­ści rakiety.

To jedyne w swoim rodzaju i niezwy­kłe przedsięwzięcie polskiego ruchu oporu nic ma sobie równego w całej hi­storii ostatniej wojny. Niestety, sukcesy Polaków są cynicznie przemilczane na Zachodzie. Sprawa jest znana w naszym kraju, zwłaszcza dzięki cennej publika­cji Michała Wojewódzkiego pt. "Akcja V1, V2" Ta książka właśnie stała się tworzywem dla scenarzysty serialu tele­wizyjnego Jerzego Janickiego, który za­czerpnął stąd całą faktografię, dokumen­tację i dane historyczne.

Widowisko nosi tytuł "Akcja V", a poszczególne odcinki zostały na­zwane: "W połowie drogi", "U pro­gu tajemnicy", "600 wron nad Peenemunde", "Specjalne wigilijne danie", "Pilna przesyłka do Londy­nu" i "Trzeci most".

Pierwszy odcinek "Akcji V" zo­baczymy na małym ekranie już 3 maja, a następne - w kolejne czwartki.

Akcja widowiska jest wielopłaszczyznowa. Walka wywiadów toczy się w War­szawie, w Krakowskiem, w Lubelskiem, we Francji, w Anglii, a także w Ber­linie, w całych Niemczech i na terenach tzw. Generalnej Guberni. Nie chcę zdra­dzać szczegółów, ale jak mi się wydaje, serial będzie naprawdę sensacyjny, pe­łen dramatycznych, zaskakujących mo­mentów, a ponadto co wydaje się bar­dzo ważne ze względu na ewentualność sprzedaży za granicą - ukaże we właściwych i prawdziwych proporcjach ro­lę Polaków w wykryciu tajemnicy broni V i ich bezprzykładną odwagę i mę­stwo.

Kolejne odcinki serialu poprze­dzać będą streszczenia ilustrowane fotosami. To dosyć istotne, ponieważ w widowiskach wiele się dzieje, a występuje ogółem 100 aktorów.

Główną rolę porucznika Stanisława Jończyka gra Jan Englert. Inne postacie odtwarzają m. in.: Igor Śmiałowski, Ignacy Machowski, Krzysztof Chamiec, Leszek Herdegen, Ryszard Barycz, Ma­ciej Maciejewski, Zygmunt Kęstowicz, Wiktor Grotowicz, Janusz Zakrzeński, Józef Nowak, Jan Machulski, Aleksan­der Dzwonkowski, Mieczysław Milecki, Henryk Borowski, a z kobiet Barbara Wrzesińska, Ryszarda Hanin, Teofila Koronkiewicz, Aleksandra Zawieruszanka, Wanda Łuczycka.

Reżyseria telewizyjna Anny Min­kiewicz, scenografia Marka Lewan­dowskiego, a premiera, jak już po­wiedzieliśmy, 3 maja.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji