Artykuły

Wrocław. Dziś wernisaż muralu teatralnego "Generalnie dramat"

Od czwartku (28 maja) na ścianie Teatru Polskiego oglądać będzie można mural. Jego autorami są Karolina Zajączkowska i Sławek Zbiok Czajkowski, czyli kolektyw Dwa Zeta. Praca powstała z okazji jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce i stanowi część kampanii "Przeżyjemy w teatrze", która przypomina o ważnej roli teatru w życiu społecznym.

Wrocławski mural nie będzie ostatnim, jaki powstanie w ramach tej kampanii. Instytucje zainteresowane realizacją projektu Jakuba Woynarowskiego mogą zgłaszać się do Instytutu Teatralnego do 20 czerwca.

Dla realizacji artystycznej kolektywu DWA ZETA pod wspólnym tytułem "Generalnie dramat" punktem wyjścia jest cykl fotografii Karoliny Zajączkowskiej, odnoszących się do kondycji współczesnej kultury w Polsce. Mural, który zostanie namalowany przez Sławka ZBIOKA Czajkowskiego na ścianie Teatru Polskiego, będzie z kolei próbą twórczego wykorzystania, przetworzenia i przeniesienia na nią własnej interpretacji fotografii.

- Wszystkie cechy, które pielęgnuje teatr, są naszym zdaniem niezbędne do wychowania świadomego społeczeństwa, dlatego sytuacja przedstawiona na obrazie będzie bliska codzienności i tym samym będzie się starać zmniejszać dystans - tłumaczą autorzy. I dodają: Kulturę robi się w kapciach, nie pod krawatem.

***

Wernisaż muralu odbędzie się w czwartek, 28 maja, o godzinie 18:30. W programie między innymi performanse wrocławskiej grupy Łuhuu! oraz grupy LUXUS. Przed południem w Teatrze Polskim oraz wokół budynku odbywać się będą warsztaty artystyczne i teatralne dla grup szkolnych.

Szczegółowy program wydarzeń we Wrocławiu:

czwartek, 28 maja 2015

przestrzeń przy Teatrze Polskim we Wrocławiu, ul. Zapolskiej 3

godz. 10:00

warsztaty i działania w plenerze dla grup szkolnych

Sceny ze sceny - warsztaty artystyczno-teatralne. Prowadzenie: Ewa Służyńska

godz. 16:00

Monika Prokulewicz Dysproporcja - czytanie w reż. Niny Karniej w wykonaniu studenckiej grupy teatralnej Teatr Poruszenia

godz. 18:30

"Generalnie dramat" - wernisaż muralu kolektywu DWA ZETA

Wyjścia - performans grupy Łuhuu!

Performans: Luxus daje na ulicy - akcja grupy LUXUS

godz. 19:30

muzyka na żywo: DJ Wojtek Furmaniak

Partnerzy projektu: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego, Teatr Polski we Wrocławiu, BWA Wrocław - Galerie Sztuki Współczesnej

Idea kreatywna i nadzór artystyczny: LOWE Warsaw

Hasło obchodów 25-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE - "Przeżyjemy w teatrze" - od początku prezentowane było za pośrednictwem artystów innych dziedzin, rysowników i mistrzów street artu. W Krakowie specjalną kurtynę dla Narodowego Starego Teatru namalował Mikołaj Małek. Jakub Woynarowski przygotował projekt muralu, który w połowie maja został uwolniony do przestrzeni publicznej w pełnym znaczeniu tego słowa. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego zaprosił wszystkich chętnych do zrealizowania projektu w przestrzeniach, którymi dysponują, do składania ofert i zobowiązał się do sfinansowania realizacji co najmniej jednej pracy. Oferty można składać do 20 czerwca. Projekt został też udostępniony w internecie.

Innym elementem kampanii "Przeżyjemy w teatrze" są satyryczne rysunki - m. in. Marka Raczkowskiego, Andrzeja Wieteszki, Janka Kozy czy Przemysława "Trusta" Truścińskiego. Łączy je to, że komentują rzeczywistość za pomocą teatralnych terminów, które weszły do powszechnego użycia. Stąd hasła: "Moje życie seksualne to monodram", "Współczesny lans to jakaś farsa", "Twoje rodzinne spotkania to jakiś dramat?", w których "język teatralny" splata się z codziennością. Prace pojawiły się na ulicach największych polskich miast w połowie maja.

Obchody jubileuszu 250-LECIA TEATRU PUBLICZNEGO W POLSCE trwać będą aż do grudnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji