Artykuły

Gdynia. Dyrektor Babicki w Teatrze Gdynia Główna

Stowarzyszeni Gdyńska Strefa Kultury, Sztuki i Edukacji Teatr Gdynia Główna zapraszają, 15 maja o godz. 18, na wykład dyrektora artystycznego Teatru Miejskiego w Gdyni Krzysztofa Babickiego "Teatr i widz, sprzężenie zwrotne".

W przeddzień rozpoczęcia Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@Port zapraszamy Państwa na spotkanie z dyrektorem artystycznym Teatru im. W. Gombrowicza w Gdyni, który przybliży nam kwestię relacji między twórcami a widzami teatralnymi.

Aby istniał teatr, potrzebni są tylko: jeden aktor i jeden widz. Rodzaj i jakość relacji między tą dwójką determinuje teatr od początku jego istnienia. Wykład o dynamice relacji między twórcami teatru a widownią.

Po wykładzie (godz. 20) zapraszamy na spektakl Teatru Czarny Kwadrat "Von Bingen. Historia Prawdziwa" na podstawie tekstu Sandry Szwarc zakwalifikowanego do finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015.

Krzysztof Babicki - reżyser teatralny, od 1 września 2011 roku dyrektor artystyczny Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza w Gdyni.

Absolwent Wydziału Filologii Polskiej na Uniwersytecie Gdańskim i Wydziału Reżyserii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Z teatrem związał się już podczas studiów. Był współzałożycielem oraz szefem studenckiego Teatru Jedynka w Gdańsku. W czerwcu 1982 roku wyreżyserował "Hioba" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Był to jego reżyserski dyplom. Kilka miesięcy wcześniej w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku odbyła się premiera "Sonaty Widm" Augusta Strindberga w jego reżyseria (nagroda im. Hugona Morycińskiego dla młodego twórcy, XXIV FTPP w Toruniu). Po uzyskaniu dyplomu podjął wieloletnią współpracę z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, w którym pełnił także funkcję dyrektora artystycznego (1991-1994). W Teatrze Wybrzeże wyreżyserował m.in.: "Pułapkę" Tadeusza Różewicza (1984), "Wiśniowy sad" Antoniego Czechowa (1985), "Biesy" Fiodora Dostojewskiego (1992), "Arkadię" Toma Stopparda (1994), "Demokrację" Michaela Frayna (2005), "Parawany" Jeana Geneta (2006).

Spotkanie odbędzie się w Teatrze Gdynia Główna.

Wykład stanowi część projektu "Teatr z bliska" Stowarzyszenia Gdyńska Strefa Kultury, Sztuki i Edukacji. Projekt ma na celu wypełnienie luki, jaką jest brak oferty edukacyjnej skierowanej do wszystkich mieszkańców Gdyni zainteresowanych teatrem. W ramach projektu gdynianie wszystkich pokoleń wezmą aktywny udział w życiu teatralnym Trójmiasta, zaangażują się w jego współtworzenie, zdobędą wiedzę i świadomość teatralną. Wezmą tym samym aktywny udział w kreowaniu wizerunku Gdyni jako miasta o bogatej ofercie teatralnej oraz przyjaznemu oddolnym inicjatywom kulturalnym.

Odbiorcami projektu są wszystkie osoby mieszkające w Trójmieście, bez względu na wiek czy wykształcenie. Udział we wszystkich wydarzeniach w ramach projektu jest nieodpłatny.

Poza wykładami w ramach projektu odbywają się warsztaty pisania tekstów oraz czytelnia dramatu. Planowane są również wizyty w gdyńskich teatrach połączone ze spotkaniem z pracownikami.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji