Artykuły

Trójmiasto. Festiwal Between.Pomiędzy od jutra

Twórczość irlandzkiego dramaturga i prozaika Samuela Becketta będzie jednym z głównym tematów rozpoczynającego się w środę w Sopocie VI Festiwalu Between.Pomiędzy. Zaplanowano m.in. seminarium naukowe, spektakle, spotkania autorskie oraz prezentacje filmów.

- Ideą festiwalu jest przecinanie się świata humanistycznego i akademickiego ze światem literatury i teatru. Zależy nam też na refleksji nad potencjałem rzeczywistości literackiej i twórczości teatralnej oraz wzajemnymi relacjami między nimi - powiedział we wtorek organizator Between.Pomiędzy, Tomasz Wiśniewski.

Wyjaśnił, że podczas tegorocznej edycji festiwalu analizowany będzie dorobek Samuela Becketta i "przenikania jego twórczości do współczesnej kultury i sztuki".

W trzydniowych obradach pt. "Beckett w XXI wieku. Rozpoznanie" uczestniczyć będzie ok. 20 literaturoznawców i teatrologów z całego kraju, zajmujących się twórczością autora "Czekania na Godota". Gościem tej konferencji będzie prof. Stanley Gontarski z Florida State University, który współpracował z pisarzem i opracowywał jego manuskrypty. Wybitny amerykański uczony ma rozważać echa twórczości Becketta w teatrze Petera Brooka.

Zagadnieniu wpływu twórczości Becketta na dzisiejszą kulturę i sztukę poświęcone będzie spotkanie z tancerką i choreografką Joanną Czajkowską z Sopockiego Teatru Tańca. Specjalnie z okazji festiwalu trójmiejski reżyser Adam Nalepa przygotuje w Teatrze warsztaty teatralne polegające na czytaniu utworów Becketta.

W ramach festiwalu w Teatrze Gdynia Główna przewidziano spotkanie poświęcone różnym odczytaniom dramatów irlandzkiego Noblisty oraz pokazy nagrań filmowych, na których utrwalone zostały eksperymenty z jego twórczością.

Zaplanowano też m.in. prezentację festiwalowego wydawnictwa, anglojęzycznego almanachu, w którym znalazły się wiersze, tłumaczenia, wywiady, wspomnienia oraz eseje autorów takich jak Stefan Chwin, Antoni Libera, Edward Balcerzan, Andrzej Zgorzelski, Bogusław Żyłko, Olga Kubińska, Tadeusz Dąbrowski i Włodzimierz Pawluczuk.

Samuel Beckett (1906-1989) urodził się i wychował w Dublinie. Był przyjacielem i sekretarzem Jamesa Joyce'a. W 1938 roku wydał swą pierwszą powieść "Murphy". 5 stycznia 1953 w Paryżu odbyła się premiera "Czekając na Godota" uznawana powszechnie za datę graniczną, moment powstania teatru absurdu. Kolejne, coraz bardziej ascetyczne dramaty Becketta, "Końcówka", "Ostatnia taśma Krappa" czy "Szczęśliwe dni" trafiały na sceny całego świata.

W 1969 r. Beckett został wyróżniony literacką Nagrodą Nobla. Szwedzka Akademia uznała, że "w nowych dla dramatu i prozy formach ukazuje wzniosłość człowieka w jego skrajnym opuszczeniu". Twórca zmarł w Paryżu.

Festiwal Between.Pomiędzy organizowany jest od 2010 r. przez fundację between.pomiędzy we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim i Towarzystwem Przyjaciół Sopotu.

Tegoroczny festiwal zakończy się w sobotę.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji