Artykuły

Trójmiasto. Idź do teatru za 250 gr.

Musical "Grease", spektakle "Broniewski", "Brzydkie kaczątko", "Chopin bez fortepianu", czy widowisko "Noc z Szekspirem" będzie można jeszcze w maju zobaczyć za jedyne 2,5 zł. To możliwe dzięki specjalnej ogólnopolskiej promocji zorganizowanej przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Dzięki niej 23 maja, czyli Dniu Teatru Publicznego, teatry wypełnić się mają widzami. Bilety w wyjątkowej cenie na wspomniane spektakle nabywać można od 11 maja tylko w kasach teatrów.

Ta wyjątkowa promocja związana jest obchodami 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Z tej okazji teatry w całej Polsce zagrają spektakle w ramach akcji "Bilet za 250 groszy". Do akcji włączyło się blisko 100 teatrów, które zaprezentują przeszło 130 spektakli, skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych. W Trójmieście udział w przedsięwzięciu zadeklarowały Teatr Muzyczny, Teatr Wybrzeże, Teatr Miniatura, Teatr Miejski, Gdański Teatr Szekspirowski oraz Opera Bałtycka.

- Od dawna wiedzieliśmy o projekcie i musical "Grease" pokazywany 23 maja o godz. 19 wyłączyliśmy ze sprzedaży. W kasach biletowych, 11 maja od godz. 9, czekać będzie na naszych widzów ponad 1000 biletów na ten spektakl w wyjątkowej cenie 2,5 zł. Pamiętajmy, że w myśl zasad promocji, jedna osoba może kupić maksymalnie pięć biletów - mówi Aleksandra Borowiak z Teatru Muzycznego w Gdyni.

Według regulaminu akcji, narzuconego wszystkim teatrom biorącym udział w promocji, sprzedaż biletów ruszy 11 maja. Oczywiście teatry, które biorą udział w akcji, mogą liczyć na zwrot kosztów eksploatacji spektaklu z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Symboliczne wpływy z biletów są wkładem teatrów w święto Dnia Teatru Publicznego i sposobem na popularyzację teatru w ogóle. Akcja skierowana jest także do tych widzów, którzy z powodów ekonomicznych nie mogą uczestniczyć w życiu teatralnym. Bilety będzie można nabyć tylko i wyłącznie bezpośrednio w kasach teatrów, co ma sprowokować widzów do odwiedzenia teatru.

- Bardzo cieszy nas ta promocja, bo zdajemy sobie sprawę, że nie każdego widza stać na bilety do teatru. U nas promocją jest pokazywany na zakończenie Festiwalu R@Port spektakl "Chopin bez fortepianu" w reżyserii Michała Zadary (godz. 18:30). Sprzedaż biletów w specjalnej cenie rozpocznie się wyjątkowo we wtorek, 12 maja, a to tylko dlatego, że w poniedziałki nasza kasa nie pracuje - tłumaczy Iwona Walkusz z Teatru Miejskiego w Gdyni.

Trójmiejska publiczność nie ma powodów do narzekań. W promocji uczestniczą, poza Muzycznym i Miejskim, także Teatr Wybrzeże, Teatr Miniatura, Gdański Teatr Szekspirowski oraz - na specjalnych zasadach - Opera Bałtycka w Gdańsku.

- Promocja obejmie dwa nasze przedstawienia - "Brzydkie kaczątko", pokazywane o godz. 12 i "Każdy przyniósł co miał najlepszego", który będzie zagramy o godz. 18. Ze sprzedażą biletów ruszamy oczywiście 11 maja - przyznaje Agnieszka Kochanowska z Teatru Miniatura.

Z kolei na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże objęty promocją jest pokaz spektaklu "Broniewski" w reżyserii Adama Orzechowskiego (godz. 19). Bilety za 250 groszy nabywać można w kasie teatru od 11 maja. W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim tego dnia w promocyjnej cenie kupić będzie można bilety na "Noc z Szekspirem" (godz. 20), przygotowaną przez studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

W nietypowy sposób w promocję włączy się Opera Bałtycka w Gdańsku. Tam, inaczej niż w pozostałych teatrach, promocyjna cena 250 groszy obowiązywać będzie w kasie Opery Bałtyckiej dopiero 23 maja. Wtedy, w godzinach 14-18, kupić będzie można bilety na operę "Ubu Rex" Krzysztofa Pendereckiego w reżyserii Janusza Wiśniewskiego. Promocja dotyczyć będzie pokazów 20 i 21 czerwca o godz. 19 (konkretną datę wybierze kupujący). Jednak biletów w takiej cenie będzie ściśle ograniczona liczba - dokładnie 65 sztuk, ponieważ połączono dwie okazje: obchody 250-lecia teatru publicznego w Polsce i 65 lat Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Skąd pomysł na tę nietypową promocję?

Dokładnie 19 listopada 2015 obchodzić będziemy 250. rocznicę pierwszego przedstawienia zespołu założonego z inicjatywy Stanisława Augusta Poniatowskiego, a będącego zalążkiem pierwszego stałego zawodowego publicznego teatru polskiego. Od lat uznaje się premierę komedii "Natręci" Józefa Bielawskiego, pokazaną w listopadowy wieczór 1765 roku, za początek instytucji, jaką jest Teatr Narodowy, i początek dziejów instytucjonalnego teatru publicznego. Od tego roku 23 maja będziemy obchodzić Dzień Teatru Publicznego w Polsce, który na inaugurację, z inicjatywy Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, uczczony zostanie specjalną promocją, nawiązującą do symboliki tego święta i skłaniającą do wizyty w teatrze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji