Artykuły

Wrocław. Recitale śpiewaków na Odrze

Agencja MMImpresario proponuje nowy cykl solowych recitali na pływającej scenie. Śpiewacy znani z repertuaru operowego zaprezentują się w różnych stylach muzycznych podczas godzinnych rejsów po Odrze.

24 maja 2015, godz. 18.00

RECITAL OLGI MAROSZEK

"Saudades, czyli historia pewnej miłości"

Saudades to portugalskie słowo określające przedziwny stan nieustępującej tęsknoty za czymś, co nigdy nie miało miejsca i prawdopodobnie nie może się wydarzyć, a jednak powraca do nas w snach i marzeniach, pozostawiając nas w niespokojnym niespełnieniu. Atrakcyjne widowisko muzyczne, na które składają się znane utwory takich kompozytorów jak m.in. Krzysztof Komeda, Zygmunt Konieczny, Astor Piazzolla, Włodzimierz Korcz czy też Seweryn Krajewski do słów Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego i innych. Kompozycje układają się w pełną barw, czasem zabawną, a czasem gorzką opowieść o tęsknocie za miłością i o niej samej, o namiętności i pasji, które przychodząc i odchodząc, sprawiają wiele bólu pozostawiając nas w niespokojnym niespełnieniu, ale także potrafią dać natchnienie i energię do życia. Nowe aranżacje na fortepian napisał Rafał Gzella.

***

21 czerwca 2015, godz. 18.00

RECITAL TOMASZA MALESZEWSKIEGO

"Zobaczyć Neapol i umrzeć"

"Zobaczyć Neapol i umrzeć" - ta słynna sentencja autorstwa Goethego przez lata wabiła wędrowców do stolicy włoskiego południa, niezwykłego miasta o wielu twarzach, przyczajonego u stóp wulkanu. Mówiono, że kto raz ujrzy piękno Neapolu, będzie chciał wracać tam nieustannie. Tam narodziła się opera buffa, w której poruszana była tematyka życia codziennego i w której obecne były odniesienia do współczesnych wydarzeń. Bohaterami owych komedii stawały się wówczas postaci z ludu. Tego okresu sięgają początki pieśni neapolitańskiej pisanej w tamtejszym dialekcie. Libreciści opery buffa tworzyli teksty popularnych piosenek, które były wykonywane zarówno w teatrze, jak i na ulicy dla tych, których nie było stać na zakup biletu. Z czasem pieśń neapolitańska stała się synonimem Włoch na całym świecie, a jej największy rozkwit przypadł na XIX i XX wiek, kiedy zdobyła popularność poza granicami państwa. Włoska muzyka przez wieki wywierała olbrzymi wpływ na kulturę innych narodów, a Włochy - kraj uznany za kolebkę muzyki wokalnej - przez wiele stuleci pełniły rolę centrum życia muzycznego w Europie. Do rozsławienia i obecnej popularności pieśni neapolitańskich znacząco przyczynili się najwięksi tenorzy świata, tacy jak: Enrico Caruso, Giuseppe di Stefano i Luciano Pavarotti, którzy chętnie bisowali nimi po swoich największych koncertach.

***

2 sierpnia 2015, godz. 18.00

KONCERT ARTRIO

Przyjaźń, miłość do Muzyki, chęć spełniania Marzeń te 3 ważne elementy połączyły trzy przyjaciółki do stworzenia czegoś wyjątkowego dla siebie dając tym samym możliwość realizacji swoich talentów, emocji i pragnień. Wyjątkowa HARFA na której przepięknie płynące dźwięki wydobywa Magdalena Just. Urokliwe, upojnie melodyczne SKRZYPCE, które w rękach Beaty Solnickiej wydobywają czarowne dźwięki, oraz WIOLONCZELISTKA Ewa Dymek-Kuś splatająca w całość swoimi aranżacjami klasycznie ponadczasowy, a zarazem zaskakujący efektownymi brzmieniami Ensamble.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji