Artykuły

Częstochowa. VIII Festiwal im. Kaliny Jędrusik od jutra

Hanna Banaszak będzie bohaterką tegorocznego, ósmego już Festiwalu im. Kaliny Jędrusik, który rozpocznie się w piątek w Częstochowie. Imprezie towarzyszy Konkurs Dobrej Piosenki. W tym roku zakwalifikowało się 21 osób, najmłodsza z nich ma 9 lat.

Celem organizowanego przez częstochowski Ośrodek Promocji Kultury Gaude Mater festiwalu jest upamiętnienie Kaliny Jędrusik, zaakcentowanie jej związków z Częstochową oraz promocja wartościowych piosenek.

Festiwal zainauguruje w piątek recital Hanny Banaszak z zespołem. - Co roku do udziału zapraszamy artystów o statusie legendy, które jednocześnie podejmują się zadania przewodniczenia jury w Konkursie Dobrej Piosenki - powiedział w czwartek dyrektor Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater Tadeusz Piersiak. W jury zasiądą m.in. wybitna śpiewaczka operowa Katarzyna Suska-Zagórska oraz lider grupy Formacja Nieżywych Schabuff Olek Klepacz.

Na konkurs wpłynęły 42 zgłoszenia, z czego do prezentacji konkursowych zakwalifikowano 21 osób, w większości kobiet. Najmłodszy z uczestników ma 9 lat. Do konkursu mógł przystąpić każdy wokalista przed debiutem płytowym.

"Jury oceni wykonawców wyłonionych spośród zgłoszeń, jakie wpłynęły na festiwal pod względem walorów głosowych, własnej interpretacji, muzykalności i indywidualności artystycznej" - poinformowało Gaude Mater.

Festiwal zakończy sobotni koncert laureatów.

Kalina Jędrusik urodziła się 5 lutego 1930 r. w Gnaszynie (niektóre źródła jako datę urodzin podają 1931 r.), który jest obecnie dzielnicą Częstochowy. Jej ojciec, Henryk Jędrusik, był pedagogiem, nauczycielem, senatorem II Rzeczypospolitej. Po studiach aktorskich w Krakowie Kalina Jędrusik trafiła w 1953 r. do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie już pierwszymi rolami zwróciła na siebie uwagę.

Kariera teatralna Jędrusik objęła później występy na scenach teatrów warszawskich; wielką popularność przyniósł jej telewizyjny Kabaret Starszych Panów (1958-1966), gdzie wykonywała piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. niezapomniane "S.O.S.", "Bo we mnie jest seks", "Zmierzch", "Ciepła wdówka na zimę", "Nie, nie nie budźcie mnie".

Role filmowe Jędrusik to m.in.: Lucy Zuckerowa w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy (1975), Helena Księżakowa w "Jowicie" Janusza Morgensterna (1967), Anna w "Spóźnionych przechodniach" Jana Rybkowskiego (1962), Joanna w komedii kryminalnej Jana Batorego "Lekarstwo na miłość" (1965) oraz - będąca ostatnią w jej filmowej karierze - nauczycielka śpiewu w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego (1991). Jędrusik wykreowała też bardzo wiele ról w Teatrze Telewizji.

Aktorka zmarła 7 sierpnia 1991 r. w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji