Artykuły

Nadciąga Grease

Jeszcze przed Nowym Rokiem zespół Teatru Roma zaprezentuje najbardziej niecierpliwym i cie­kawskim widzom swoje najnow­sze, pełne rozmachu przedsięwzię­cie - musical "Grease".

"Grease" został wystawiony po raz pierwszy w 1971 roku przez eksperymentalny Kigston Mines Theatre w Chicago, w sta­rej tramwajowej zajezdni. W amatorskim spektaklu, trwają­cym 5 godzin - wystąpiło 18 osób. Organizatorzy nie przewidywali, że przedstawienie utrzyma się dłużej niż kilka dni, tymczasem pozostało na afiszu 8 miesięcy. Sukces amatorskiego przed­sięwzięcia zainteresował produ­centów z Broadwayu, którzy za­proponowali twórcom "Grease", Jimowi Jacobsowi i Warrenowi Caseyowi, przeniesienie nieco poprawionego musicalu na wiel­ką scenę. Dopracowano więc tekst i muzykę, odsunięto w cień szkolne problemy, na pierwszym planie znalazł się związek Danny'ego i Sandy, dodano 10 no­wych piosenek.

"Grease" odnosi sukces

14 lutego 1972 roku odbyła się premiera "Grease" w Eden The­atre w Nowym Jorku. W roli Danny'ego wystąpił Barry Bostwick, popularny później aktor filmowy. Z czasem do zespołu dołączył sie­demnastolatek, urodzony by tań­czyć, John Travolta (przypadła mu rola Doody'ego, chłopca wpa­trzonego w Danny'ego).

Twórcy spektaklu byli w 1972 roku siedmiokrotnie no­minowani do nagrody Tony, teatralnego Oscara. W tym sa­mym roku "Grease" otrzymał no­minację do nagrody Grammy.

Sześć lat później Randal Kleiser przeniósł musical na duży ekran. Tym razem w głównej roli wystąpił John Travolta, mający już za sobą olbrzymi sukces fil­mu "Gorączka sobotniej nocy". W roli Sandy obsadzono austra­lijską piosenkarkę Olivię Newton-John. Barry Gibb z zespołu Bee Gees napisał tytułową pio­senkę, która dziś należy do kano­nu musicalowych hitów. Dwie piosenki z filmu: "You're the One That I Want" i "Summer Nigths" śpiewane przez głów­nych wykonawców utrzymywały się przez wiele tygodni na pierw­szych miejscach list przebojów.

"Grease", począwszy od 1972 roku, zaczął pojawiać się w re­pertuarze teatrów na całym świe­cie. W Londynie Danny'ego grał Richard Gere. We Włoszech mu­sical wystawiano pod tytułem "Brilliantine", w Meksyku "Vaselino", rok temu pojawił się na afiszu jednego z praskich teatrów pod tytułem "Pomada".

Musical na brylantynie

Reżyser polskiej wersji musi­calu Wojciech Kępczyński nie zaryzykował tłumaczenia tytułu na język polski. "Grease" to dziś hasło-symbol, przypominające szalone lata 50., rock'n'rolla i Elvisa Presleya z jego zalotnym, wybrylantowanym (ang. greased) loczkiem nad czołem.

Zespół Roma chce znów po­rwać warszawską publiczność do rytmicznego, gorącego tańca, oszołomić olśniewającą, pełną humoru i ekspresji inscenizacją, przypomnieć wielkie musicalo­we hity, a wśród nich rzewną piosenkę "Hopelessly Devoted To You" wykonywaną w filmie przez Olivię Newton-John.

W polskim "Grease" wystą­pią młodzi, ale już uznani akto­rzy i wokaliści zarazem - Beata Wyrąbkiewicz z Teatru Buffo, Anna Mamczur, która rozpoczę­ła karierę od musicalu "Metro", Michał Milowicz - ulubieniec żeńskiej publiczności Buffo, Jan Bzdawka - filar "Romy", znany już z musicali "Józef i cudowny płaszcz snów w Technikolorze" i "Fame". W roli pani Lynch wystąpi Barbara Wrzesińska.

Premierę spektaklu zaplano­wano na 5 stycznia 2002 roku. Jak woda idą bilety (tańsze o 20 proc.) na przedpremierowe spektakle, które można zoba­czyć już 29 i 30 grudnia 2001 ro­ku. 31 grudnia odbędzie się spe­cjalny, sylwestrowy pokaz "Gre­ase", którego widzowie wejdą w Nowy Rok w porywającym rytmie wiecznie młodego rock'n'rolla.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji