Artykuły

Tarnów. Świętowali Dzień Teatru

W teatrach na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Teatru. Święto celebrowano także w minioną niedzielę w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie. Były gratulacje, wyróżnienia, bankiet i oczywiście spektakl - prapremierowe przedstawienie "Kajzar. Odyseja 1982" w reżyserii Macieja Podstawnego.

Już po raz 54. ludzie związani z teatrem - twórcy, aktorzy, pracownicy administracji i zaplecza, ale też widzowie - świętowali Międzynarodowy Dzień Teatru, ustanowiony w 1961 roku na 27 marca dla upamiętnienia otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Tradycyjnie w tym dniu w teatrach na świecie organizuje się uroczystości w różnorodnych formach i według indywidualnych scenariuszy, jednak ich stałym punktem jest odczytanie orędzia, które na prośbę Międzynarodowego Instytutu Teatralnego co roku przygotowuje inna wybitna osobistość teatru. Tegorocznym jego autorem został znakomity polski reżyser Krzysztof Warlikowski, wizjoner, erudyta i sceniczny prowokator. Jego słowa skierowane do wszystkich tych "co na scenie i co na widowni" przetłumaczono na 22 języki i przekazano adresatom na całym świecie. Także w Tarnowskim Teatrze goście usłyszeli przesłanie słynnego twórcy, według którego współczesny teatr powinien: "zaglądać tam, gdzie patrzenie wzbronione" oraz "brać początek w głębi prawdy i znajdować koniec w niedocieczonym".

Znakomicie w owo orędzie wpisał się zaprezentowany następnie prapremierowo spektakl "Kajzar. Odyseja 1982" [na zdjęciu], zgłębiający ludzką psychikę i zaglądający w głąb osobowości przedwcześnie zmarłego dramaturga ze śmiałą próbą zrekonstruowania jej w oparciu o pozostawione teksty literackie.

Po przedstawieniu prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela na ręce dyrektora Rafała Balawejdera złożył list gratulacyjny dla zespołu artystycznego i pracowników teatru, a doceniając misję placówki w poszukiwaniu odpowiedzi na trudne pytania, życzył twórcom i widzom wspólnego owocnego wysiłku w jej realizacji.

Gratulacje z okazji przypadających w tym roku okrągłych jubileuszów długoletniej pracy odebrali Jerzy Mrożek (35 lat w teatrze) oraz aktorka Bogusława Podstolska-Kras (30 lat na scenie). Ponadto wyróżnieni zostali: Aleksander Fiałek "za dziecięcą beztroskę, aktorską spontaniczność i muzyczną kreatywność", Karolina Gibki "za królewski głos i aspiracje sięgające gwiazd", Mariusz Szaforz "za wypracowanie skutecznej metodologii pracy na scenie i z młodzieżą", Kinga Piąty "za umiejętne reprodukowanie ludzkich charakterów na scenie", a także spoza grona aktorskiego: Anna Podkościelna-Cyz "za rozśpiewany uśmiech", Sebastian Tokarczyk "za witkacologię w duszy" oraz Weronika Siemek "za cierpliwość w słuchaniu obecnych i przyszłych gwiazd teatralnych".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji