Artykuły

Rzeszów. Wystawa w bibliotece na 100. rocznicę urodzin Kantora

W Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie od 3 kwietnia można oglądać wystawę "Tadeusz Kantor - artysta końca dwudziestego wieku".

W związku z przypadającą w tym roku 100. rocznicą urodzin Tadeusza Kantora, WiMBP w Rzeszowie przygotowała wystawę prezentującą materiały dotyczące życia, działalności i twórczości tego wspaniałego artysty teatru. Są to głównie wydawnictwa albumowe oraz artykuły z czasopism, dokumentujące jego dorobek teatralny i plastyczny. To także zbiory opublikowanych rysunków Tadeusza Kantora nawiązujące do spektakli: "Umarła klasa", "Wielopole, Wielopole" oraz "Nigdy tu już nie powrócę".

Tadeusz Kantor to jeden z najwybitniejszych twórców polskiego teatru, reżyser, scenograf, malarz i grafik, założyciel awangardowego Teatru Cricot 2 w Krakowie. Urodził się 6 kwietnia 1915 r. w Wielopolu Skrzyńskim, gdzie spędził swoje dzieciństwo.

Był jednym z najwybitniejszych XX-wiecznych reformatorów teatru. Ogromny wpływ na całą twórczość Kantora miało jego dzieciństwo, spędzone wraz z siostrą, mamą i babcią w Wielopolu Skrzyńskim, które w znacznym stopniu uformowało jego wyobraźnię i wrażliwość. Ówczesne Wielopole, sceny zapamiętane z życia jego mieszkańców, z życia parafii, plebanii, wpisane w czas I wojny światowej, wielokrotnie powracały jako motyw scen w spektaklach Teatru Cricot 2. Jednak najbardziej swoją rodzinną miejscowość rozsławił Kantor sztuką "Wielopole, Wielopole", w której powrócił do klisz pamięci z okresu swojego dzieciństwa. W 1983 r. wrócił do Wielopola Skrzyńskiego, by wystawić ją w miejscowym kościele. Również wiele postaci i rekwizytów to symbole podkarpackich miejscowości: Wielopola, Ropczyc, Strzyżowa, Frysztaka czy Pstrągówki. W swoich spektaklach uwieczniał Kantor zachowane w pamięci z czasów swojej młodości obrazy i postaci oraz klimaty miasteczek województwa podkarpackiego.

W celu upamiętnienia i uczczenia wybitnego Wielopolanina, w jego rodzinnej miejscowości w 1996 r. utworzono Izbę Pamięci Tadeusza Kantora - obecnie Ośrodek Dokumentacji i Historii Regionu - Muzeum Tadeusza Kantora, mieszczący się w starej plebanii.

Ekspozycję można zwiedzać do 5 maja w budynku WiMBP w Rzeszowie przy ul. Sokoła 13, w godzinach otwarcia biblioteki. Wstęp WOLNY.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji