Artykuły

Warszawa. Cały rok z Amadeuszem

Od stycznia do grudnia Warszawska Opera Kameralna będzie prezentować utwory jednego tylko twórcy - Mozarta.

Zaplanowano prawie 130 przedstawień dla polskiej i zagranicznej publiczności.

Warszawska Opera Kameralna postanowiła aktywnie uczestniczyć w światowych obchodach Roku Mozarta, ogłoszonego z okazji 250. rocznicy urodzin kompozytora. Jest do tego od dawna przygotowana, jako jedyna w Europie od 16 lat ma w repertuarze wszystkie dzieła sceniczne Wolfganga Amadeusza. Dopiero teraz podobny pomysł postanowiono zrealizować na festiwalu w Salzburgu, którego program w 2006 roku także będzie przeglądem całej operowej twórczości Mozarta.

Własne Festiwale Mozartowskie stołeczny teatr organizuje od 1991 roku, wtedy to pierwszy raz przygotowano 23 inscenizacje - nie tylko dzieł najbardziej znanych, takich jak "Don Giovanni" czy "Czarodziejski flet", ale także na przykład niemal zupełnie niewystawianych utworów młodzieńczych Mozarta, a nawet tych, które zachowały się jedynie we fragmentach.

Dyrektor Warszawskiej Opery Kameralnej Stefan Sutkowski przyznaje dziś, że inaugurując pierwszą edycję festiwalu nie przypuszczał, iż będzie on żyć tak długo, a co ważniejsze - stanie się atrakcyjny nie tylko dla mieszkańców stolicy, ale i dla gości z Europy. Po kilkunastu latach impreza ma wiernych widzów także zagranicznych, wielu Niemców czy Skandynawów wykorzystuje urlopy po to, by przyjechać do nas i posłuchać muzyki Mozarta.

W 2006 roku Festiwal Mozartowski odbędzie się w tradycyjnym terminie - między 15 czerwca a 26 lipca. Pierwszy raz jednak w historii tego teatru przez cały rok nie będą grane utwory innych kompozytorów, mimo że repertuar teatru jest bogaty i zróżnicowany. Rok Mozartowski rozpocznie się na tej scenie już 15 stycznia "Weselem Figara", następne cykle przedstawień zaplanowano na luty, kwiecień oraz wrzesień, kiedy to Warszawska Opera Kameralna będzie obchodzić swe 45-lecie. W pozostałych miesiącach teatr będzie występował za granicą, gdzie pokaże m.in. "Wesele Figara", "Uprowadzenie z seraju", "Cosi fan tutte" [na zdjęciu], "La finta giardiniera", "Don Giovanniego" i "Czarodziejski flet".

Program uzupełni seria wieczorów, wśród których najciekawiej zapowiada się prezentacja wszystkich koncertów fortepianowych Mozarta. Zagra je Viviana Sofronitzki na instrumencie zwanym fortepiano (tak w czasach kompozytora nazywano protoplastę dzisiejszego fortepianu, bo w przeciwieństwie do klawesynu pozwalał grać i głośno, i cicho). A specjalne atrakcje przygotowano na urodziny Mozarta, przypadające 27 stycznia. Warszawska Opera Kameralna zaprosi widzów na dwa koncerty oraz spektakl młodzieńczego utworu kompozytora "Apollo et Hyacynthus".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji