Artykuły

Warszawa. "Turlajgroszek" - projekcja i spotkanie z twórcami

Scena Przodownik zaprasza 30 marca o godz. 19 na spektakl Teatru Telewizji "Turlajgroszek". Po projekcji spotkanie z autorami - Tadeuszem Słobodziankiem, Piotrem Tomaszukiem oraz aktorami poprowadzi Wojciech Majcherek. Wstęp wolny.

Poetycka, pełna surowej prostoty, okrutna opowieść o małym chłopcu Turlajgroszku, którego rodzice zaprzedali czortowi. Jego życie stało się obiektem walki dobra ze złem. Przedstawienie łączyło żywy plan aktorski z lalkowym, a ważną rolę odgrywała w nim również warstwa muzyczna, stanowiąca swego rodzaju komentarz do moralitetowej historii.

Autorami "Turlajgroszka" są Tadeusz Słobodzianek i Piotr Tomaszuk, który również wyreżyserował spektakl. Przedstawienie było wystawiane na WST i zdobyło wiele prestiżowych nagród, między innymi Fringe First na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Edynburgu.

W spektaklu występują: Izabela Dąbrowska, Alina Gielniewska, Sylwia Graczyk, Grzegorz Gajewski, Lech Olczak, Zdzisław Reczyński, Aleksander Skowroński, Andrzej Żak

"Głównym tematem "Turlajgroszka" jest dziecko w świecie dorosłych. W świecie do tego stopnia, jak nasz obecnie, zdominowanym przez pieniądz. Zdominowanym, co gorsza, przez beznadziejną pogoń za pieniądzem. Pogoń wynikającą z biedy. To jest problem, który coraz bardziej mnie interesuje - co czuje dziecko w takim świecie? Gdzie jest ta granica okrucieństwa, którą w stosunku do dzieci właściwie codziennie przekraczamy? Tym bardziej w obrębie kultury pogranicza i w czasach niedostatku." - mówił Piotr Tomaszuk

"To bez wątpienia wydarzenie. Wydarzenie, na które się składa misterna konstrukcja tekstu, wychodzącego z białoruskich motywów baśniowych, oprawa muzyczna autorstwa Krzysztofa Dziermy, scenografia Mikołaja Maleszy i reżyseria Piotra Tomaszuka, która zaowocowała perfekcyjnym aktorstwem." - pisał Goniec Teatralny.

Obejrzymy Rejestrację spektaklu, którego premiera odbyła się w 1990 roku w Teatrze Miniatura w Gdańsku. W rok po premierze "Turlajgorszka" Tomaszuk i Słobodzianek założyli Towarzystwo Wierszalin, eksperymentalny teatr kultury pogranicza, wykorzystujący w swoich realizacjach obok żywego planu także lalki. "Turlajgroszek" wszedł do repertuaru Wierszalina.

Scena Przodownik (Olesińska 21, Mokotów)

30 marca godzina 19:00

Wstęp wolny

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji