Artykuły

Łódź. Zygmunt Krauze doktorem h.c. Akademii Muzycznej

Kompozytor, pianista i pedagog prof. Zygmunt Krauze otrzymał we wtorek tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Uroczystość odbyła się w 70. rocznicę powstania uczelni.

Kompozytor, pianista i pedagog prof. Zygmunt Krauze otrzymał we wtorek tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Uroczystość odbyła się w 70. rocznicę powstania uczelni.

Prof. Zygmunt Krauze od lat prowadzi w łódzkiej Akademii Muzycznej klasę kompozycji. Jak podkreśliła dziekan Wydziału Kompozycji, Teorii Muzyki, Dyrygentury, Rytmiki i Edukacji Muzycznej dr hab. Ewa Kowalska-Zając, jest twórcą wszechstronnym, uprawiającym tradycyjne formy muzyczne, a także gatunki awangardowe: performance, instalacje i aranżacje przestrzenne.

O twórczości Krauzego mówiła specjalistka w dziedzinie polskiej muzyki współczesnej, muzykolog z Moskwy prof. Irina Nikolska. Przypomniała, jak ważnym miejscem w rozwoju artystycznym młodego pianisty była Łódź - tu skończył liceum muzyczne i poznał malarstwo Władysława Strzemińskiego - twórcy idei unizmu w sztuce - które nadało kierunek jego pracy kompozytorskiej.

- Dążenie Strzemińskiego do jedności optycznej, do nadania jednakowej wagi każdemu skrawkowi powierzchni obrazu zafascynowało początkującego kompozytora, który odpowiedział na to unizmem muzycznym, polegającym na wysoce organicznej formie jednolitej pod względem materiału, pozbawionej kontrastów i konfliktów, kierującej uwagę słuchacza ku szczegółowi i subtelnym zabiegom wariacyjnym. Jednocześnie muzyka Krauzego jest nasycona barwnością, kolorytem - podkreśliła muzykolog.

Kompozytor swoje wystąpienie rozpoczął od minuty ciszy. "Ta cisza to mój prezent dla państwa, bo padło tu wiele słów, myślę, że za dużo i za dobrych, bo nie jest aż tak wielki Krauze, jak tu usłyszeliśmy. Poczekajmy, czy ta muzyka będzie żyła, czy jeszcze dalej będę mógł tworzyć" - powiedział.

Krauze jest absolwentem kompozycji w PWSM w Warszawie. W 1967 r. utworzył zespół kameralny "Warsztat Muzyczny" specjalizujący się w muzyce współczesnej, który działał 25 lat i dał ok. 300 koncertów na całym świecie. Artysta występował również solo i z orkiestrami, grając kompozycje własne oraz utwory Chopina, używając m.in. instrumentu preparowanego na sposób cage'owski. Jego autorskim pomysłem jest specjalna technika gry bezpośrednio na strunach fortepianu za pomocą kamieni i metalowego prętu, przynosząca bogatą paletę brzmień.

Kompozycje Krauzego obejmują obszerny katalog gatunków muzycznych. Jest autorem kilku oper, które wystawiano na deskach teatrów Warszawy, Wrocławia, Hamburga, Paryża, Mannheim, Tuluzy.

O randze jego twórczości świadczą liczne nagrody i odznaczenia, m.in.: francuska Legia Honorowa i tytuł Chevalier dans l'Ordre des Arts et des Lettres. W 2014 r. Narodowy Uniwersytet Muzyczny w Bukareszcie przyznał mu doktorat honoris causa.Odnosząc się do jubileuszu łódzkiej Akademii Muzycznej, Krauze podkreślił, że uczelnia powinna "zwrócić się ku nowemu".

"Naszą patronką jest Grażyna Bacewicz i jej brat Kiejstut. Mam wrażenie, że jej twórczość jest zbyt rzadko wykonywana. Chodzi też o to, aby w naszej uczelni zawitała nowa muzyka w dużo większym zakresie. Mamy całe ostatnie stulecie arcydzieł, które są pomijane w dydaktyce i na estradach. Wykonywanie tej muzyki jest jednym z kluczy, aby nasza uczelnia była uczelnia niezwykłą, oryginalną i rozpoznawalną nie tylko w naszym kraju. To moje marzenie" - dodał kompozytor.

Akademia Muzyczna w Łodzi kształci co roku kilkuset studentów na czterech wydziałach i kilkudziesięciu specjalnościach wykonawczych i teoretycznych. W nadchodzącym roku akademickim w ofercie uczelni pojawią się nowe kierunki: muzyka w mediach, muzyka kościelna, specjalności jazzowe i estradowe, choreografia.

W 2013 r. AM wzbogaciła się o nowo wybudowaną i nowocześnie wyposażoną salę koncertową oraz dom akademicki. Rok później do użytku oddano budynek Regionalnego Ośrodka Kultury, Edukacji i Dokumentacji Muzycznej z nowymi pracowniami i laboratorium dźwięku. W głównej siedzibie AM - ponad stuletnim Pałacu Karola Poznańskiego prowadzone są obecnie prace konserwatorsko-remontowe.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji