Artykuły

Przed premierą "Dziadów"

W "Dziadach" firmowanych przez Opolski Teatr Lalki i Aktora Gustaw/Konrad ma lat 73. W tę postać wciela się Bogusław Kierc - Ta propozycja mnie zaskoczyła, bo to sytuacja paradoksalna, że jestem co najmniej o pół wieku starszy od literackiego pierwowzoru Konrada - przyznaje. - Z drugiej strony pamiętajmy, że ten bohater jest nosicielem duszy, że są to przygody duszy żyjącej - mówi w Nowej Trybunie Opolskiej.

Paweł Passini, jeden z najwybitniejszych reżyserów teatralnych młodego pokolenia, po obsypanym nagrodami spektaklu "Morrison /Śmiercisyn", wrócił do Opola, by w OTLiA zrealizować "Dziady" Adama Mickiewicza: - W jakimś sensie po "Morrisonie" to jest kolejny spektakl, który zaprasza lalkę (na scenie będzie ich prawie 400 - przyp. red.) do tańca śmierci. Z tym, że teraz mamy do czynienia z arcydramatem. To jest spektakl, w którym widz będzie się musiał zanurzyć. Cała sala jest przestrzenią gry. "Dziady" to lektura obowiązkowa, dlatego bardzo jestem ciekaw, co na to powiedzą młodzi widzowie, na których bardzo liczymy.

Reżyser Passini przyznaje, że tekst wieszcza pociął i poprzestawial, w swojej inscenizacji zawarł ślady wszystkich części "Dziadów", ale - jak mówi - najważniejsze są gusła. - Gusła dzieją się na balu u senatora i w celi Konrada, i w celi młodego Rollinsona, katowanego i przesłuchiwanego...

W "Dziadach" firmowanych przez Opolski Teatr Lalki i Aktora Gustaw/Konrad ma lat 73. W tę postać wciela się Bogusław Kierc, aktor, reżyser, pedagog, nestor polskiego teatru lalek. - Ta propozycja mnie zaskoczyła, bo to sytuacja paradoksalna, że jestem co najmniej o pół wieku starszy od literackiego pierwowzoru Konrada - przyznaje. - Z drugiej strony pamiętajmy, że ten bohater jest nosicielem duszy, że są to przygody duszy żyjącej.

Do współpracy przy realizacji "Dziadów" Passini zaprosił m.in. tych samych twórców, z którymi zrealizował w opolskim teatrze "Morrisona". I tak scenografia jest dziełem Zuzanny Srebrnej, autorami muzyki są Sambor Dudziński i Paweł Passini. Projekcje multimedialne przygotowała Maria Porzyc. Premierowe spektakle w sobotę i niedzielę o 17.00 na Małej Scenie OTLiA.

Opolski spektakl został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To efekt docenienia projektu Pawła Passiniego przez jury ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", ogłoszonego z okazji przypadającego w tym roku jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce, a organizowanego przez ministra kultury i Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji