Artykuły

Aleksy Arbuzow o warszawskich teatrach

W Warszawie bawi z wizytą jeden z wybit­nych współczes­nych radzieckich dramaturgów, au­tor wielu chęt­nie grywanych i cieszących się dużym powo­dzeniem sztuk, Aleksy Arbuzow. Przed kilkoma miesiącami Teatr Narodowy wysta­wił jego "Godzinę dwunastą", a przed tym jeszcze i oglądaliśmy na scenach naszych teatrów "Lata wędrówek", "Irkucką historię" i "Tanię".

Gościa radzieckiego spotkaliś­my na próbie generalnej "Grupy Laokoona" Tadeusza Różewicza, którą przygotowuje warszawski

Teatr Dramatyczny, i poprosiliśmy o kilka słów dla naszych Czytelników.

- W roku ubiegłym będąc w War­szawie widziałem "Kartotekę" Róże­wicza,którego uważam za wybitnego poetę i wybitnego dramaturga.. O "Grupie" niestety,wiele powiedzieć nie mogę, gdyż cała jej wartość tkwi w dowcipie słownym, a na tyle, nie­stety, nie znam waszego języka.

Jakie spektakle w warszawskich teatrach oglądał Pan w czasie swego pobytu w Polsce?

- Na pierwszym miejscu wymieniłbym "Karierę Artura Ul", którą przed kilkoma dniami oglądałem w Teatrze Współczesnym. Łomnicki jest rewela­cyjny. Po powrocie do Moskwy chciał­bym szerzej napisać o inscenizacji i aktorstwie tego spektaklu. Widziałem także "Misterium" w reżyserii K.Dejmka w Teatrze Narodowym oraz "Ryszarda III" w Ateneum.

Jak długo potrwa Pański po­byt w Polsce?

- 13 bm. wyjeżdżamy z żoną na kilka dni do Krakowa. Potem powrót do Warszawy i 17 bm. odlot do Moskwy. Każdy mój nowy przyjazd do was przynosi mi zawsze wiele wspaniałych wrażeń artystycznych.

*

14 bm. na Małej Scenie Teatru Dra­matycznego odbędzie się prapremiera "satyro-groteski" Tadeusza Różewicz pt. "Grupa Laokoona". Reżyseruje Wanda Laskowska, autorem scenografii jest Andrzej Sadowski.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji