Artykuły

Łódź. Gorąca debata o kondycji artysty na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Festiwal, przy nadkomplecie publiczności, zainaugurował 7 marca mistrzowski spektakl Krystiana Lupy "Wycinka". Dzień później reżyser wziął udział w debacie pod hasłem "Kim jest współczesny artysta?". - Na gruncie polskim również potrzebna jest wycinka - mówił m.in. Lupa. Dyskutowali także Anda Rottenberg, Jan Hartman, Krystian Lupa, Olgierd Łukaszewicz i Krzysztof Mieszkowski.

W rozmowie z prowadzącą spotkanie Anną Herbut, Krystian Lupa opowiedział o swoim spektaklu. Nawiązując do wątku mianowania ludzi kultury przez rządzących, Lupa powiedział m.in., że "nie ma i nigdy nie było właściwych relacji pomiędzy kulturą a polityką". - Gdy relacja między artystą a politykiem staje się "prostytucyjna", a artysta staje się opłacanym wykonawcą, znika "awangarda nowej prawdy - stwierdził reżyser.

- Czy "Wycinka" jest środowiskowym, hermetycznym spektaklem? W swojej powieści Bernhard bez taryfy ulgowej opisał grono przyjaciół - artystów. Zrobił to z rodzinną szczerością, dlatego też nie rozumiał, że zarzuca mu się czyn niemoralny. Czuł się uprawniony do krytykowania świata, którego był częścią i nie rozumiał, dlaczego gest wycinki wzbudził sensację - mówił reżyser. - Na gruncie polskim również potrzebna jest wycinka. Oparta na znanych nam faktach, zjawiskach, postaciach. Aktor Teatru Narodowego jest odpowiednikiem Aktora wiedeńskiego Burgtheater - najlepszego austriackiego teatru, skarbu narodowego. - Potrzebna jest wycinka zachowań, nawyków, bo jak zaznaczył na przykład Jan Frycz, jest coś jest niesmacznego w opowiadaniu aktorów o budowaniu roli. Wstydzę się, nie lubię słuchać o budowaniu roli ani o tym mówić - stwierdził. - Wokół aktorstwa narastają mity, twórcy sami siebie mitologizują.

Krystian Lupa odniósł się również do sytuacji przed premierą "Wycinki". Na etapie prób, decyzją władz odwołany miał zostać dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu, w którym powstawał spektakl. - To nie jest tak, że można nagle zmienić dyrektora, a teatr pracuje dalej. Teatr to grupa, fenomen, a nie opłacana rzesza urzędników. Dyrektor jest opiekunem i kreatorem fenomenu. Chodzi o geniusz człowieka, który potrafi prowadzić teatr. Nikt z rozliczających dyrektora z jego działań nie ma pojęcia, jak funkcjonuje teatr - powiedział Lupa.

W drugiej części spotkania o kondycji artysty, teatru i sztuki rozmawiali: Anda Rottenberg, Jan Hartman, Krystian Lupa, Olgierd Łukaszewicz i Krzysztof Mieszkowski. Dyskusję prowadził Jacek Żakowski, który stwierdził, że "kondycja artysty nie była nigdy łatwa, ale dziś jest chyba wyjątkowo paskudna". - Nastąpiła zamiana relacji na transakcję. Artysta nie tylko musi tworzyć, ale aby uzyskać pełnię statusu, musi odnosić sukces ekonomiczny - powiedział publicysta.

Zdaniem Krzysztofa Mieszkowskiego "zapomnieliśmy, że artysta ma prawo do porażki. Żyjemy w dobie sukcesu, a tak naprawdę możliwość porażki jest elementem naszej siły. Siły sukcesu nie można w skrajny sposób eksplorować. Prawo do porażki jest prawem każdego, kto żyje i tworzy. Sztuka i teatr zawsze powinny być siłą oporu. Tymczasem w roku 2015, roku obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce, stoimy pod ścianą. Państwo jest zainteresowane kształtowaniem społeczeństwa konsumpcyjnego. Nastawione jest na zysk ekonomiczny, chce, aby teatr stał się rynkowy. Nie ma tu miejsca dla artysty. Nie ma systemu finansowania kultury i sztuki".

Jan Hartman odniósł się do "Wycinki". Jego zdaniem to dzieło typowo mieszczańskie, które przypieczętowało wiedeńskie środowisko artystyczne - jego kabotynizm i narcyzm. Bernhard, nawiązując do "Dzikiej kaczki" - symbolu prawdomówności, mówi o śmieszności i nieautentyczności. - Najcenniejszy jednak w "Wycince" nie jest sam temat, a wspaniały efekt artystyczny - stwierdził Hartman.

Olgierd Łukaszewicz zauważył, że "artysta nie porządkuje świata, ale w przedziwny sposób go jednoczy". - Aby mógł to robić, musi być wiarygodny. Dzięki teatrowi i aktorom kontaktujemy się sami ze sobą, za pośrednictwem aktora.

- Teatr w "Państwie" Platona był miejscem rozrywki. Na arenie stali poeci, którzy wytwarzali coś z niczego. Inaczej niż architekci, działający według określonych reguł - powiedziała Anda Rottenberg. - Dzisiaj powszechnie chodzi się do kina i korzysta z internetu. Teatr nie jest masowy, jest elitarny. Sztuka i teatr są w niszy. Ta sytuacja powoduje, że politycy traktują ludzi kultury i sztuki jako mieszczący się w granicach błędu statystycznego target wyborczy. Gdy przygotowuję wystawę, pytają mnie najpierw: ile to kosztowało i czy mogłam wydać pieniądze polskiego podatnika na te bzdury? Pozostaje stać się celebrytą. Ale czy wszyscy powinni być celebrytami?

- Od artystów powinno wymagać się wielkiej klasy. Jednak co w sytuacji, w której coś da się załatwić jedynie dzięki pośrednictwu mediów? - pytał Lupa. Bo czy użyteczność sztuki jest widzialna? Kto ją widzi, a kto nie? Oddziaływanie tworów duchowych jest ukryte. Tymczasem żaden z polityków nie jest w stanie zbudować humanistycznego autorytetu. Dyskurs polityczny jest skazany na pornografię medialną - powiedział Lupa.

- Czy sztuka jest w stanie przekonać widza, że jest potrzebna? Czy w ogóle powinna przekonywać? Zdaniem Jacka Żakowskiego sztuka "należy do dóbr pierwotnych, której racji istnienia nie należy uzasadniać. Konfrontacja z rzeczywistością jest jednak bolesna". - A co z konfrontacją z widzem? Czy aktorzy powinni mówić o kulisach teatru przed widzem - zapytał Hartman.

To tylko niektóre z tematów, które w odpowiedzi na postawione przez dyrektor Ewę Pilawską pytania zostały podjęte przez twórców, uczestników dyskusji i widzów. Kolejne festiwalowe wydarzenia poszerzą punkt widzenia i spojrzenie na kondycję współczesnego artysty. Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji