Artykuły

"Will Stark" Warrena w Teatrze Dramatycznym

W środę, 24 stycznia, Teatr Dra­matyczny występuje z prapremierę sztuki Roberta P. Warrena pt."Will Stark".

Czytelnicy przypominają sobie, wydaną przez dwoma blisko laty książkę tego postępowego pisarza amerykańskiego pt. "Gubernator". Sztuka, którą zobaczymy na scenie jest przeróbką tej właśnie po­wieści.

Adaptacji dokonał sam autor w raku 1959. Wcześniej, w roku 1948 powstała pierwsza wersja scenicz­na dokonana z inspiracji Piscatora i wystawiona w jego insceni­zacji w Nowym Jorku. Warrenowi nie przypadła jednak do gustu ta inscenizacja i dlatego dokonał no­wej przeróbki, w której sztuka grana była z wielkim powodze­niem w USA z Cliftonem Jame­sem w roli tytułowej. W tej wer­sji zobaczymy "Wili Starka" w Warszawie W Teatrze Dramatycznym rolę gubernatora Will Starka gra Jan Świderski. Przedstawienie reżyse­ruje Ludwik Renę. Dekoracje Ja­na Kosińskiego, kostiumy Anieli Wojciechowskiej. Muzyka Tadeu­sza Bairda. Przekład K. Piotrow­skiego i B. Zielińskiego.

Akcję sztuki wzbogacają pro­jekcje filmowe. Na scenie umie­szczono dwa ekrany. Dekoracja obraca się na oczach widzów. Słowem, nie tylko pod względom ar­tystycznym, ale również, technicz­nym, przedstawienie jest trudnym przedsięwzięciem.

W sztuce grają St. Wyszyński, J. Paluszkiewicz, J. Skulski, K. Ko­walewski, E. Fetting, K. Łaniewska, B. Klimkiewicz, K. Ciechomska, A. Dzwonkowski, B. Płotnic­ki, W. Pokora, H. Dobrowolska, B. Bystrzanowska i inni.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji