Artykuły

Dell`arte

W sylwestrowy wie­czór chciałbym za­brać widzów Teatru Współczesnego do miasta mego dzieciństwa, miasta niewidzialne­go, leżącego gdzieś pomiędzy Wenecją a polskim teatrem, pol­ską sceną - mówi Giovanni Pampiglione, reżyser "Łgarza" Carla Goldoniego.

Komedię Carla Goldoniego, XVIII-wiecznego włoskiego dra­maturga, widzowie będą mogli oglądać od czwartku w Teatrze Współczesnym. - Owo miasto wy­imaginowane, gdzie toczy się ak­cja "Łgarza", to po trosze także mój pokój dziecinny, swoista pa­mięć czasu szczęśliwego, który za­mieszkany jest przez odwieczne postaci Wenecji: Zakochanych i Maski. "Łgarz" jest także spotka­niem z teatrem, który dał mi naj­więcej w życiu - z teatrem i ludź­mi teatru z Polski - mówi reżyser spektaklu.

W przygotowywanym w Teatrze Współczesnym spektaklu, zdaniem Giovanniego Pampiglione, docho­dzi do spotkania kultur i znaczeń w pewnej zaczarowanej przestrze­ni, gdzie wiszą wielkie lustra. - W jednym można dostrzec mój wło­ski teatr, kulturę i muzykę, moją rodzinę i korzenie, ukochane po­staci: Innamorati, Arlekina, Pantalona i Colombinę, a w drugim zwierciadle są wszystkie osoby, które towarzyszyły mi przez 30 lat w mojej artystycznej podróży - za­uważa.

Według reżysera "Łgarza" ludzie teatru są po trosze wędrownymi komediantami, niczym ci, którzy przed wiekami opuścili swój Dom, aby zawitać do niemal wszystkich zakątków świata. - Komedia dell`arte nie istnieje bez podróży. W podróży odnaleźli się współ­cześni artyści także z Polski, jak Laboratorium Grotowskiego i te­atru Cricot Kantora - mówi Giovanni Pampiglione.

Podkreśla etymologię słów "dell`arte": - Sięgając po znacze­nie tego terminu, można go tłuma­czyć jako teatr, bez którego arty­ści żyć nie mogą. Wszak kome­dianci dell`arte musieli wybrać emigrację, żeby ich teatr mógł ist­nieć. Dell`arte jest też Teatrem Wiecznego Dziecka, mówi, żeby nie zapomnieć o tym dziecku, któ­re jest w każdym człowieku, skła­nia nas ku życiu i radości, które ono niesie. Nie na darmo dell`arte wywodzi się z filozofii renesansu - dodaje reżyser "Łgarza".

Dlaczego wybrał właśnie tę sztu­kę Goldoniego? - "Łgarz" jest hi­storią podróży, podróży młodzień­ca Lelio do Wenecji, gdzie spoty­ka się z komediantami. To opo­wieść pełna gracji i humoru, którą mamy nadzieję rozweselić widow­nię Teatru Współczesnego. Próbu­jemy zaprosić gości do niewidzial­nego miasta naszego dzieciństwa, gdzie króluje święto, radość i kar­nawał - zaprasza Giovanni Pampi­glione.

Na scenie zobaczymy między in­nymi: Krzysztofa Kowalewskiego (doktor Balanzoni), Agnieszkę Suchorę (Rozaura), Ewę Gawryluk (Colombina), Piotra Adamczyka (Lelio), Marcina Przybylskiego (Arlekin). Scenografię przygoto­wał Jan Polewka, muzykę napisał Stanisław Radwan.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji