Artykuły

Wrocław. Premiera "Pszczół" w Akademii Muzycznej

"Pszczoły" wg Bolesława Leśmiana Teatru Integracyjnego Euforion - premiera dziś, 14 lutego o godz. 16:00 w Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Jak cieszyć się życiem skoro i tak w końcu umrzemy? Po co cenić piękno życia skoro jest tak bardzo nietrwałe? Kiedy właściwie umieramy? Gdy przestajemy oddychać, czy może gdy przestajemy panować nad swoim umysłem? Czy ludzie, którzy umarli sto lat temu albo dziesięć lat temu istnieją skoro czytamy o nich książki, oglądamy fotografie, powstają o nich wciąż nowe filmy? A legendy rodzinne? W każdej rodzinie są historie pełne romantycznych choć często okrutnych dramatów. Poezja Bolesława Leśmiana to skarbiec dramatycznych opowieści. Występują w niej postacie żywe, umarłe, ale również takie zatrzymane w pół drogi, czekające na decyzję w jaki ej postaci są światu potrzebne. I do tego jeszcze wspaniały, wyjątkowy i niepowtarzalny język Bolesława Leśmiana. Trudny pełen neologizmów podobnych do tych, jakie tworzą osoby chore psychicznie w stanie ostrej psychozy. Jest to też język śpiewny, rytmiczny i melodyjny.

Teatr "Euforion" to grupa pracująca od 20 lat. W spektaklach występują osoby z rozpoznaniem schizofrenii lub choroby afektywnej dwubiegunowej oraz studenci uczelni wrocławskich. "Euforion" już po raz osiemnasty przygotowuje premierę. W repertuarze ma własne adaptacje literatury światowej, m. in. "DJ Faust" na podstawie "Fausta" J. W. Goethego, "Don Kichot" na podstawie tekstu Cervantesa, "Colais Bregnon" wg R. Rollanda i "Don Juan" wg Moliera, opowiadające o ludziach, których współcześnie nazwalibyśmy chorymi psychicznie. Drugim nurtem działalności Teatru "Euforion" jest popularyzacja twórczości autorów polskojęzycznych, których twórczość opowiada o wykluczeniu społecznym, zjawisku które dotyka niepełnosprawnych i chorych psychicznie. Aktorzy "szalonego" Teatru Integracyjnego EUFORION przygotowali i zagrali w Polsce i za granicami np. "Rozmowę z kamieniem" wg Wisławy Szymborskiej, "Ciaptaka" wg Jana Brzechwy, "Wilki" wg Danuty Wawiłow, "Garby" wg Leszka Kołakowskiego. Do tego nurtu dołączy spektakl "Pszczoły" wg Bolesława Leśmiana - spektakl o szaleństwie zmarłych, którzy chcą żyć nadal.

Reżyserem spektakli jest Anna Jędryczka - Hamera. Psycholog kliniczny, psychoterapeuta i wykładowca choreoterapii i arteterapii w Zakładzie Muzykoterapii Ogólnej i Stosowanej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu. Spektakle powstają wspólnie ze studentami muzykoterapii, którzy pomagają wybrać muzykę i opracować efekty dźwiękowe. Uczą się w ten sposób metodyki pracy z osobami chorującymi psychicznie. Spektakle mają premiery w Akademii Muzycznej we Wrocławiu, ale potem są prezentowane w szpitalach psychiatrycznych i domach pomocy społecznej na terenie Województwa Dolnośląskiego. Aktorzy chorzy psychicznie są przykładem energii, otwartości i zdolności do współpracy w grupie dla innych osób w podobnej sytuacji. Idea terapii przez teatr sprawdza się w "Euforionie" od 20 lat dzięki temu, iż prezentacje sceniczne mają wysoki poziom artystyczny i mówią w sposób zrozumiały dla widzów. Tych ciekawych świata i otwartych na odmienność.

Premiera spektaklu "Pszczoły" w reżyserii Anny Jędryczki - Hamery odbędzie się 14 lutego 2015 o godzinie w sali teatralnej Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji