Artykuły

Kraków. Uroczyste rozpoczęcie obchodów 250-lecia teatru publicznego

12 lutego w Starym Teatrze odbędzie się specjalny, setny pokaz spektaklu "Trylogia" w reżyserii Jana Klaty. Swoją obecność zapowiedziała minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, a także przedstawiciele Instytutu Teatralnego.

Rok 2015 został ustanowiony Rokiem Polskiego Teatru Publicznego w związku z 250. rocznicą powołania Teatru Narodowego, a tym samym ustanowienia teatru publicznego w naszym kraju.

Jak zaznaczono w sejmowej uchwale, dziś bezpośrednimi spadkobiercami teatru powołanego przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego są Teatr Narodowy w Warszawie i Teatr Wielki - Opera Narodowa, ale także Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie oraz rozproszona po całym kraju sieć ponad stu teatrów i instytucji artystycznych dotowanych ze środków publicznych. To właśnie w Krakowie odbędzie się uroczysta inauguracja obchodów Roku.

12 lutego w Starym Teatrze odbędzie się specjalny, setny pokaz spektaklu "Trylogia" w reżyserii Jana Klaty. Swoją obecność zapowiedziała minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, a także przedstawiciele Instytutu Teatralnego. Zobaczymy również performance "Trafny strzał" (250 celnych strzałów w 250 lat), który ma przypomnieć o istotnych wydarzeniach w historii teatru publicznego, oraz specjalne projekty (edukacyjny cykl "Zgred, przyjaciel Starego" oraz Teatr Polska, w ramach którego spektakle Starego Teatru będą pokazywane poza Krakowem).

W obchody Roku Polskiego Teatru Publicznego włączą się krakowskie instytucje (m.in. Teatr Łaźnia Nowa, Teatr Nowy, Teatr Figur Kraków, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Capella Cracoviensis, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu), organizując z tej okazji specjalne wydarzenia, spektakle, happeningi, warsztaty edukacyjne.

**

19 listopada 2015 roku mija dokładnie 250 lat od pierwszego przedstawienia polskiego zawodowego teatru publicznego. Przez ćwierć tysiąclecia artyści polskiej sceny wielokrotnie wpływali na przebieg procesów społecznych i na sposób reagowania na dramatyczne wydarzenia historyczne. Kształtowali zbiorową wyobraźnię i atakowali wspólnotowe stereotypy i uprzedzenia. Pozostając w ścisłym związku z tradycjami własnej kultury, dokonywali artystycznych rewolucji w teatrze światowym. Dzisiejszy teatr polski to niezwykłe bogactwo propozycji artystycznych i ideowych. Obok twórców krytycznie nastawionych do życia społecznego i dążących do zwiększenia obywatelskiego zaangażowania publiczności, pracują w nim artyści skupieni na problemach egzystencjalnych i głęboko wnikający w życie psychiczne i duchowe. Obok tradycyjnego teatru dramatycznego, rozwijają się dynamicznie sceny proponujące innowacyjne podejście do przedstawienia, kontynuujące awangardowe eksperymenty. Obok teatru dramatycznego i aktorskiego znakomicie rozwija się teatr lalek, opera i teatr tańca. Obchody "250 lat teatru publicznego w Polsce" mają zadanie to bogactwo pokazać.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji