Artykuły

Warszawa. Wdechy rozdane

Dorota Masłowska i Agata Kulesza, Plac Defilad i dobre kino dla dzieci, Muzeum Historii Żydów Polskich i Teatr Powszechny. Po raz 11. przyznaliśmy Wdechy - kulturalne nagrody "Gazety Co jest Grane".

Dzięki nim kultura w Warszawie bucha różnorodnością propozycji. Doceniliśmy projekty kierowane do młodzieży i dorosłych, inicjatywy, które mają w sobie elementy edukacyjne i rozrywkowe; miejsce przełomowe dla polskiej kultury - Muzeum Historii Żydów Polskich, a także teatr, który dopiero rozpoczyna zmiany.

Wdechy przyznają czytelnicy oraz dziennikarze "Gazety Co Jest Grane". Jury: Anna S. Dębowska, Paweł T. Felis, Łukasz Kamiński, Agnieszka Kowalska, Paweł Mossakowski, Maciej Nowak, Izabela Szymańska, Dorota Wyżyńska i Agata Żelazowska decyduje o statuetkach - deskach surfingowych.

Pierwsza z nich - w kategorii Wydarzenie Roku - poszła w ręce organizatorów projektu Placu Defilad. To największe kulturalne podwórko przyciągnęło w wakacje setki warszawiaków.

Deskorolka - nagroda czytelników - została przyznana twórcom festiwali filmów dla dzieci i młodzieży: Kino w Trampkach i Kino Dzieci. Przyświeca im ten sam cel: udowodnić, że rozrywka dla najmłodszych to nie tylko animowane superprodukcje, a kino familijne wcale nie musi oznaczać nudnych filmów z poprzedniej epoki.

Najlepsi z najkulturalniejszych

Miejscem roku według redakcji było Muzeum Historii Żydów Polskich. To nie tylko fascynująca architektonicznie bryła, instytucja badawczo-edukacyjna. To hołd i pomnik dla milionów polskich obywateli żydowskiego pochodzenia.

Czytelnicy zagłosowali na teatr po prawej stronie Wisły - Powszechny. Jego nowi dyrektorzy: Paweł Łysak i Paweł Sztarbowski zaczęli przekształcać scenę w miejsce gorących dyskusji i spotkań. Próbują przyciągnąć tu nową publiczność i współpracowników; Powszechny próbuje nawiązać kontakt z lokalną społecznością: Kamionka i Grochowa.

W kategorii Człowiek Roku duża Wdecha powędrowała do Doroty Masłowskiej. Autorka powieści i dramatów uwiodła nas swoimi nowymi projektami. Najpierw w muzycznym wcieleniu, jako Mister D., nagrała swoją pierwszą płytę "Społeczeństwo jest niemiłe". Zaczytywaliśmy się w jej pierwszej książce dla dzieci, na podstawie której powstał jeden z najlepszych warszawskich spektakli ostatniego sezonu "Jak zostałam wiedźmą" w reżyserii Agnieszki Glińskiej w Teatrze Studio.

A deskorolką czytelnicy nagrodzili Agatę Kuleszę. Jej możliwości aktorskie w pełni poznaliśmy w "Sali samobójców" Komasy, "Róży" Smarzowskiego i wreszcie w "Idzie" Pawła Pawlikowskiego. To rola bez jednej fałszywej nuty, precyzyjna i emocjonalna do bólu z nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej, prestiżowym wyróżnieniem Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles. W teatrze możemy oglądać ją na deskach Ateneum, na ekrany kin wszedł właśnie nowy film z jej udziałem "Warsaw by Night".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji