Artykuły

Lublin. Świąteczny Salon Poezji u Osterwy

Ostatni w tym roku Salon Literacki będzie okazją do przypomnienia najpiękniejszych polskich pastorałek pióra Tytusa Czyżewskiego. Recytować je będą Jolanta Rychłowska-Żarnecka i Andrzej Żarnecki, a muzyczne ilustracje zapewni młodzieżowy zespół wokalny Sine Nomine. Po Salonie odbędzie się aukcja grafik Andrzeja Kota

Książka "Pastorałki", jaka ukazała się w 1925 roku, była tak doskonale wydana, że wciąż uchodzi za jedno z arcydzieł polskiego edytorstwa XX wieku. Zawierała tylko sześć pastorałek pióra Tytusa Czyżewskiego (1880-1945), malarza związanego z awangardowym ugrupowaniem formistów i futurystów, ilustrowanych drzeworytami Tadeusza Makowskiego (któż nie zna jego sławnego "Szewca"!). Jak podkreślają historycy literatury, "Pastorałki" mistrzowsko i nadzwyczaj oryginalnie łączą tradycje literatury baroku z folklorem, w tym przypadku - podhalańskim oraz cudownie wykorzystują podhalańskie tradycje bożonarodzeniowe.

Pani Joanna i pan Andrzej są małżeństwem od początku 2005 roku. Joanna Rychłowska-Żarnecka pracuje w Teatrze im. J. Osterwy od roku 1988 (chwilami była w Teatrze Muzycznym), współpracuje z Teatrem Kameralnym w Lublinie. Z jej licznych ról wymieńmy tu jedynie Księżnę Himalaj w "Operetce" Witolda Gombrowicza, za którą otrzymała od lubelskiego oddziału Związku Artystów Scen Polskich nagrodę Złotej Maski za rok 2004. Ale trzeba jednak jeszcze przypomnień choćby tytułową rolę w "Balladynie" Juliusza Słowackiego (w reżyserii Pawła Łysaka, rok 1995).

Natomiast Andrzej Żarnecki pracuje na scenie od połowy lat 50., przede wszystkim w teatrach warszawskich, w Klasycznym, Narodowym, Ludowym, Rozmaitości, Dramatycznym i Polskim, a ostatnio - w Teatrze Nowym w Łodzi. Ma w dorobku około 200 ról teatralnych, filmowych, telewizyjnych (np. w "Klanie") i radiowych. Także reżyseruje, na przykład dla lubelskiej sceny dramatycznej przygotował w 2000 roku "Skąpca" Moliera, z udziałem przyszłej żony w roli Frozyny. Ich wspólne, niedzielne czytanie "Pastorałek" Tytusa Czyżewskiego ubarwi muzycznie zespół wokalny Sine Nomine z Młodzieżowego Domu Kultury w Lublinie, którym dyryguje Izabela Urban. Powstały przed siedmiu laty zespół tworzą uczniowie gimnazjów i liceów. Sine Nomine śpiewa przede wszystkim muzykę a cappella, jest pięciokrotnym laureatem Brązowej Harfy Eola: Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej "Schola Cantorum" w Kaliszu.

Uczestnicy Świątecznego Salonu Poezji będą mieli dodatkową atrakcję: po jego zakończeniu o godz. 13 w foyer teatru odbędzie się aukcja grafik Andrzeja Kota, wybitnego twórcy, który stworzył własny krój pisma, oraz prac studentów Wydziału Artystycznego UMCS. Pieniądze pozyskane z aukcji przekazane zostaną Specjalnemu Ośrodkowi Szkolno-Wychowawczemu nr 2 w Lublinie przy ul. Głuskiej. Salon w foyer Teatru im. J. Osterwy rozpocznie się jak zawsze w niedzielę 18 grudnia o godz. 12; darmowe zaproszenia są do odebrania od soboty w teatrze. Wstęp na aukcję jest również bezpłatny.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji