Artykuły

Kraków. Projekt "Kombinat - strefa ochronna"

Przede wszystkim współczesna dramaturgia, ale też próby podjęcia myśli klasyków. Teatr, ale taki, do którego zapraszani będą artyści nieteatralni. Scena impresaryjna, na której pokazywane będą najciekawsze spektakle z całej Polski. Takie są plany Łaźni Nowej. "Kombinat - strefa ochronna" rusza dzisiaj o godz. 19

- Chcemy odejść od ideologizującego tonu w rozmowach o współczesnej dramaturgii. Od sztucznych podziałów, od potępiania czy chwalenia z założenia i na oślep. "Strefa ochronna" to wolna przestrzeń artystyczna, w której spotykać się będą młodzi i doświadczeni twórcy; artyści teatralni i poeci czy twórcy sztuk wizualnych - mówi Bartosz Szydłowski [na zdjęciu].

Na początek - "Klasyk do wzięcia", projekt wymyślony przez Pawła Demirskiego, dramaturga współpracującego z Teatrem Wybrzeże. Grupy artystów będą pracować nad tematami zaczerpniętymi z klasycznych tekstów (np. "Fausta" Goethego). Planowane są cykle spotkań, podobne do tych poświęconych katharsis czy tabu, które kilka lat temu odbywały się w Łaźni na Kazimierzu. Powstaną teksty, spektakle, instalacje. - Chcemy, żeby każda grupa artystów miała zapewnione miejsce pracy, fundusze, producenta - mówi Szydłowski.

Od lutego rusza też w Łaźni systematycznie działająca scena impresaryjna. Wzorem dla Szydłowskiego jest warszawski Teatr Mały pod kierownictwem Pawła Konica, który zapraszał najciekawsze spektakle z całej Polski. W Krakowie nigdy takiej sceny nie było. Szydłowskiemu chodzi nie tylko o prezentowanie przedstawień, ale o stworzenie atmosfery sprzyjającej dyskusjom, fermentowi, wymianie idei i myśli, o przyciągnięcie nie tylko środowiska teatralnego, ale i mieszkańców Nowej Huty. To akurat jest raczej pewne - podczas niedawnej prezentacji przedstawień legnickiego teatru na widowni były komplety, a publiczność była bardzo różnorodna. Od statecznych par w średnim wieku po awangardową młodzież.

Dzisiaj (godz. 19) - "Kombinat - strefa ochronna"

"Ifigenia - moja siostra" Pawła Sali, spektakl w reż. Marcina Libera (scena M25 Warszawa); prezentacja założeń "Kombinatu"; "Demo" - prezentacja dramatów Pawła Demirskiego, reż. Piotr Waligórski.

Jutro (godz. 19) - "Zgniatacz dźwięku"

Koncert zespołów nowohuckich (Soul Bro.Inc, BoHTr, Sex Elewator Music, 4HM, ProForma, Doobys, Kochamy Funky, DJ Przeplach, orkiestra dęta Mittal Steel Poland); muzyczno-słowny manifest Zgniataczy dźwięków pod dyrekcją Krzysztofa Ridana; koncert Balkan Fanatik.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji