Artykuły

Szczecin. "Klasyka Żywa" we Wspóczesnym

W styczniu Teatr Współczesny wystawi Różewicza, w marcu Wyspiańskiego. Scena realizuje projekt "Klasyka Żywa" z okazji 250-lecia teatru publicznego w Polsce.

Produkcje obu przedstawień finansuje ministerstwo kultury w ramach konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej "Klasyka Żywa", organizowanego z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Szczeciński teatr otrzymał 40 tys. zł na przygotowanie przedstawienia "Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja" Tadeusza Różewicza oraz 60 tys. zł na "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego. Komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu wsparcia finansowego 24 projektom spośród 91 zgłoszonych.

Bardzo ważne wyróżnienie

- Teatr Współczesny obok Teatru Wybrzeże z Gdańska jako jedyny otrzymał aż dwie rekomendacje w konkursie. Jest to dla nas bardzo ważne wyróżnienie - stwierdza Mirosław Gawęda, dyrektor Teatr Współczesnego. - Umożliwia ono, zgodnie zresztą z ideą konkursu, przypomnienie tekstów z klasyki polskiej, obecnie pomijanych przez teatry, granych bardzo rzadko, a które są bardzo ważne również współcześnie. Do takich utworów należy dramat Tadeusza Różewicza "Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja" oraz "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego.

Premiera "Naszej małej stabilizacji" już 30 stycznia w Malarni TW. - Żyjemy w świecie, w którym przez zalew medialny ciągle słyszymy o katastrofie. Staramy się na co dzień, w różnych przestrzeniach naszego życia, utrzymywać pewne bezpieczne status quo. W tym przedstawieniu badamy, czym jest ta nasza mała stabilizacja - zapowiada jego reżyserka Katarzyna Szyngiera.

We Współczesnym trwają też już próby do "Akropolis" Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Anny Augustynowicz, którego premiera w marcu.

Obok premier także warsztaty

- Przyznane fundusze pozwolą nam także, obok inscenizacji obu sztuk, przygotować skierowaną do młodzieży bogatą ofertę edukacyjną. Jej celem będzie nie tylko przybliżenie obu tekstów interpretacyjnie, ale także zaproszenie młodych ludzi na rozmowę o współczesnej kulturze językiem teatru - dodaje dyrektor Gawęda.

Dlatego spektaklowi na podstawie Różewicza towarzyszyć będą pod koniec lutego pięciodniowe warsztaty teatralne (trwa nabór), które poprowadzą Szyngiera oraz aktor TW Maciej Litkowski. - To jest fantastyczne, że dzięki dotacji będziemy mogli z młodzieżą licealną wziąć tekst Różewicza i spróbować, co oni o nim myślą, co by chcieli z tym zrobić. Zobaczą też, jak wygląda praca w teatrze - mówi Litkowski.

TW proponuje też lekcje teatralne.

Projekt "Klasyka Żywa" ma też drugi etap - konkurs już gotowych inscenizacji, które oceniać będzie jury, do którego zaproszono m.in. Artura Daniela Liskowackiego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji