Artykuły

Gdańsk. IX LO otrzymało imię Krzysztofa Kolbergera

IX Liceum Ogólnokształcącemu w Gdańsku nadane zostało uroczyście w środę imię Krzysztofa Kolbergera. Zmarły przed czterema laty aktor ukończył tę szkołę w 1968 r. W placówce powstanie izba pamięci poświęcona artyście.

Jak powiedziała dyrektor IX LO w Gdańsku Hanna Konczakowska-Makulec, o nadaniu tej szkole imienia wybitnego polskiego aktora zdecydowali w kilkustopniowym głosowaniu uczniowie, nauczyciele i rodzice. W środę w trakcie uroczystości nadania szkole imienia placówka otrzymała sztandar, a w jej holu odsłonięto portret Kolbergera - powiększone zdjęcie aktora.

Dyrektor wyjaśniła, że przy okazji ustanowienia patrona, z placówką skontaktowało się wielu absolwentów szkoły. - Niektórzy z nich zechcieli podzielić się z nami zdjęciami i wspomnieniami dotyczącymi aktora - powiedziała dodając, że fotografie przekazane przez byłych uczniów pomogą m.in. stworzyć w szkole izbę pamięci poświęconą artyście.

Dodała, że liceum ma też w planach m.in. organizację Dni Kolbergera. - Mam nadzieję, że absolwenci, którzy uczęszczali do 9-tki w czasie, gdy uczył się w niej także Krzysztof Kolberger, pomogą nam kultywować pamięć o nim uczestnicząc np. w spotkaniach z młodzieżą i wspólnych przedsięwzięciach związanych z osobą patrona - powiedziała Konczakowska-Makulec.

Imię aktora nosi już - od czerwca 2012 r., jeden z gdańskich skwerów zlokalizowany nieopodal domu, w którym mieszkał Krzysztof Kolberger. Imieniem aktora nazwano też - z inicjatywy tamtejszych mieszkańców, jedną z ulic w Katowicach, w którym to mieście aktor debiutował przed z górą 40 laty. Z kolei w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach, gdzie artysta często bywał, w 2011 r. stanął jego pomnik.

Krzysztof Kolberger był aktorem i reżyserem teatralnym. Urodził się 13 sierpnia 1950 r. w Gdańsku, zmarł 7 stycznia 2011 r. w Warszawie po długiej walce z rakiem nerki.

Artysta w 1972 r. ukończył wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Po otrzymaniu dyplomu został zaangażowany w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, gdzie pracował przez rok. Później występował m.in. na deskach warszawskich teatrów: Narodowego, Współczesnego i Ateneum. W latach 90. zajął się również reżyserią. Był wybitnym interpretatorem poezji.

Zagrał w wielu filmach, m.in. w "Kontrakcie" Krzysztofa Zanussiego, "Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny" Janusza Majewskiego, "Kuchni polskiej" Jacka Bromskiego, "Panu Tadeuszu" Andrzeja Wajdy (jako Adam Mickiewicz) i w filmie "Popiełuszko. Wolność jest wśród nas" Rafała Wieczyńskiego. Ostatnim filmem, w którym wystąpił był obraz Magdaleny Piekorz "Senność".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji