Artykuły

Katowice. Wystawa wczesnych prac Jerzego Skarżyńskiego w CSP

Prace z lat dzieciństwa i wczesnej młodości wybitnego scenografa Jerzego Skarżyńskiego będzie można oglądać na wystawie, która zostanie otwarta w Centrum Scenografii Polskiej Muzeum Śląskiego w Katowicach.

Jerzy Skarżyński (1924-2004), uhonorowany w 2000 roku Koryfeuszem Scenografii Polskiej, jest autorem scenografii m.in. do "Rękopisu znalezionego w Saragossie", "Sanatorium pod Klepsydrą", czy ekranizacji "Historii żółtej ciżemki".

Tworzył też komiksy i ilustracje do książek Philipa Dicka, braci Strugackich czy Joe Alexa, których wydania do dzisiaj są uznawane za kanoniczne. Rysunki Skarżyńskiego znali też czytelnicy "Przekroju" i "Życia Literackiego" - przez wiele lat ilustrował zamieszczane w nich opowiadania.

- Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace bardzo nietypowe, bo będące rysunkami artysty z dzieciństwa i wczesnej młodości, które pozwolą prześledzić kształtujący się talent przyszłego malarza, scenografa i rysownika, dostrzec rodzące się pasje, stanowiące inspirację wielu jego późniejszych dzieł - powiedziała kurator wystawy Sylwia Ryś.

Jedną z nich było kino, toteż na rysunkach będzie można zobaczyć m.in. przeniesionych wprost z ekranu Indian i kowboi oraz karykatury wcielających się w jego ulubione postaci aktorów. Oprócz stworzonych na papierze bohaterów literackich popularnych powieści poznamy również jego szkolnych kolegów, a także pierwsze "scenografie".

Autorzy wystawy podkreślają, że dorastając w artystycznej rodzinie, Jerzy Skarżyński od najmłodszych lat obcował ze sztuką. Dziadek, wiolonczelista, kompozytor i pedagog, dbał o muzyczne obycie wnuka. Matka zaraziła go swymi literackimi pasjami, ojciec zaś, interesujący się teatrem, zabierał małego Jurka na spektakle, w których zresztą często sam brał udział, grając na wiolonczeli w orkiestrze.

Ekspozycję pt. "Rysunki z zeszytów szkolnych, czyli jak Jurek został scenografem" będzie można zwiedzać do 15 marca.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji