Artykuły

Kraków. Dofinansowanie z programu "250-lecie teatru publicznego"

Resort kultury przyznał dotacje. Największe trafiły do Łaźni Nowej i Teatru Nowego.

W programie "250-lecie teatru publicznego w Polsce" na 36 instytucji, które dostały dofinansowanie, jest pięć ośrodków krakowskich: Teatr Figur Kraków Fundacja Działań Twórczych, Stowarzyszenie "Teatr Nowy", Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Teatr "Łaźnia Nowa" oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego. Z kolei w programie "Tadeusz Kantor" dotacje przyznano 15 instytucjom, w tym sześciu krakowskim, m.in.: Stowarzyszeniu "Teatr Nowy", Muzeum Historii Fotografii, Związkowi Polskich Artystów Fotografików, Capelli Cracoviensis, wydawnictwu Universitas i Fundacji Tygodnika Powszechnego.

Duchy teatru

Celem projektów są m.in. przedsięwzięcia popularyzujące teatr oraz mające na celu utrwalenie i upowszechnienie dorobku Tadeusza Kantora. Krakowski teatr Łaźnia Nowa, który otrzymał najwyższą dotację w wysokości 120 tys. zł za projekt "Duchy teatru - "wy najpierwsi!", postanawia zajrzeć na zaplecze sceny i przedstawić kulisy pracy tych, których na co dzień widzowie nie widzą, np. akustyków, elektryków, pracowni. W związku z tym zorganizuje fotograficzno-multidyscyplinarną wystawę, która odbędzie się w kilku miastach w Polsce. Powstanie też film "Teatr w liczbach" odwołujący się do schematów kampanii społecznych oraz ogólnopolskie sympozjum teatralne, książkę i manufakturę teatralną.

Warsztaty mistrzowskie dla młodych aktorów

W Teatrze Nowym, który uzyskał dofinansowanie również w ramach programu "Teatr 2015 - Tadeusz Kantor", powstanie "Projekt: aktor". - Chcemy stworzyć szansę współpracy młodym adeptom sztuki aktorskiej i emerytowanym krakowskim wybitnym aktorom. Już od czterech lat realizujemy w Teatrze Nowym projekt 60+, a przyszły sezon w teatrze będzie poświęcony starości. Przy tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się kondycji aktorów emerytowanych, dla których jest coraz mniej miejsca w teatrach instytucjonalnych - mówi Tomasz Kireńczuk z Teatru Nowego.

Projekt przewiduje warsztaty mistrzowskie dla młodych aktorów wyłonionych w castingach, którzy będą pracowali z utworem "Aktor" Cypriana Kamila Norwida, ale również cykl spotkań i debat poświęconych poszczególnym aktorom. Nie mniej ciekawie zapowiada się projekt "To (nie) jest Kantor", w ramach którego ukaże się m.in. książka zawierająca rozmowy z najwybitniejszymi światowymi reżyserami teatralnymi dotycząca wpływu teatru Kantora na ich teatr.

Odczarowanie mitu teatru

Na znaczenie edukacji teatralnej zwróci uwagę Teatr Figur, który spróbuje nawiązać aktywny dialog środowiska teatralnego z publicznością. - Projekt "Akademia krakowskiego teatru" kierowany jest zwłaszcza do nauczycieli, którzy są grupą opiniotwórczą, ale mogą też pełnić funkcję pośredników - wyjaśnia Dagmara Żabska z Teatru Figur. - Naszym celem jest odczarowanie mitu teatru jako sztuki niezrozumiałej, czegoś tylko dla wybranych - dodaje.

Z kolei Muzeum Historyczne w Krakowie przygotowuje cykl wydarzeń poświęconych osobie Tadeusza Pawlikowskiego. - Uczcimy 100. rocznicę śmierci znakomitego artysty, który działał na przełomie XIX/XX wieku w teatrze krakowskim oraz lwowskim. Powstaną wystawa, publikacja oraz konferencja poświęcona jego osobie - wyjaśnia Małgorzata Palik z Muzeum Historycznego.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji