Artykuły

Rozmowy w sprawie Wierszalina

- Myślę, że Wierszalin będzie przykładem na to, że nie trzeba utracić niezależności żeby korzystać z publicznych pieniędzy. Cieszę się, że zostało dostrzeżone to, co jest już wartością. Władze samorządowe starają się stworzyć tej instytucji nowe możliwości rozwoju - to jest podstawowy i optymistyczny według mnie wymiar tego co się dzieje w tej chwili - mówi Piotr Tomaszuk.

7 grudnia marszałek województwa podlaskiego Janusz Krzyżewski rozmawiał z Piotrem Tomaszukiem [na zdjęciu] - dyrektorem Teatru Wierszalin w sprawie włączenia Wierszalina do grupy samorządowych jednostek kultury.

Marszałek odnosi się pozytywnie do pomysłu włączenia teatru w szeregi samorządowych jednostek kultury:

- Korzyści z tego są obustronne. Pan Piotr Tomaszuk i jego teatr uzyska stabilne warunki materialne dla rozwijania swojej twórczości, natomiast nam przybywa narodowa instytucja kultury współfinansowana przez ministra kultury. Jest to duża wartość promocyjna, którą, mam nadzieję, umiejętnie będziemy się umieli posługiwać - powiedział marszałek Krzyżewski podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim.

Teatr Wierszalin na swoją działalność miałby otrzymać pół miliona złotych: 250 tys. z budżetu województwa i tyle samo z ministerstwa.

Piotr Tomaszuk potwierdził opinię marszałka:

- Chodzi o stworzenie stabilnych warunków działania i funkcjonowania instytucji kultury, jaką jest Wierszalin. Chodzi nam o możliwości rozwojowe. Wierszalin istnieje 15 lat i myślę, że przez ten czas, kolejnymi przedstawieniami i tym, co wniósł do kultury teatralnej Polski, Podlasia znalazł stałe miejsce i udowodnił, że w tak nawet skromnych warunkach wartości ważne dla kultury mogą powstawać. Jeżeli zyskujemy nowe możliwości organizacyjne, finansowe - to w niczym to nie ograniczy naszej twórczości; odwrotnie - pozwoli np. na tworzenie warsztatów teatralnych czy bardziej okazałych przedstawień. Myślę, że możemy w związku z tym myśleć o jakimś rozwoju tej instytucji.

Piotr Tomaszuk zapowiada, że będzie przygotowywał przynajmniej trzy premiery w roku.

Teatr Wierszalin postrzegany jest jako jeden z najlepszych niezależnych teatrów w kraju, Piotr Tomaszuk nie obawia się utracenia tego pozycji po włączeniu w samorządowe jednostki kultury:

- Myślę, że Wierszalin będzie przykładem na to, że nie trzeba utracić niezależności żeby korzystać z publicznych pieniędzy. Cieszę się, że zostało dostrzeżone to, co jest już wartością. Władze samorządowe starają się stworzyć tej instytucji nowe możliwości rozwoju - to jest podstawowy i optymistyczny według mnie wymiar tego co się dzieje w tej chwili.

6 grudnia Zarząd Województwa przyjął projekt statutu teatru, czyli dokument zasadniczy, który definiuje warunki działania. Decyzja w sprawie teatru zapadnie na najbliższej sesji Sejmiku, 21 grudnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji